Alkali Su Nedir? Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali Su Nedir - Alkali Su Nasıl Yapılır

Uzmanlar her defasında sağlıklı su tüketimi konusunda uyarılarda bulunuyor, çünkü su insan yaşamı için önemli bir kaynak. Son zamanlarda bu uyarıların başını özellikle cam şişeler alıyor, nedeni ise cam şişelerin plastik şişelere göre daha koruyucu özelliğe sahip olması. Sağlıklı sudan bahsedildiğinde dikkatleri çeken alkali su oluyor. Ancak herkes alkali suyun ne demek olduğunu da bilmeyebiliyor. Bizde bu makalemizde alkali su nedir ve nasıl yapılır? Açıklayalım istedik.

Alkali Su Nedir?

Alkali yani başka bir değişle bazik sular, mineral konusunda oldukça zengindir. İçeriğinde kalsiyum, silika, potasyum, magnezyum ve bikarbonat gibi minerallerin olması hücrelerde suyun daha iyi emilmesine imkan tanır. Bunun içinde daha besleyicidir.

Bir maddenin hidrojen kuvveti 7’den büyükse o madde bazik, küçükse asidik olarak tanımlanır. Çözeltilerde bu değer pH şeklinde ölçülür. Orta değer 7 olarak kabul edilmiş ve nötr anlamına gelir. Yani günümüzde insanın içebileceği sağlıklı su 6,5 ve 9,2 arasındadır. Bu da bir suyun alkali olarak değerlendirilmesi için 7,5 – 8,5 arasında pH değere sahip olmasını gerektirir.

Eğer su alkali değil, ancak tüketilmesi gerekiyorsa bu durumda suyun alkali hale dönüştürülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Suyun alkali hale getirilmesi oldukça basittir ve kullanılacak olan malzemeler kolay bulunur. Bu işlem için suyun asidik değerinin azaltılarak bazik değerinin artırılması gerekir. İzlenen yol ise suyun içerisine limon ve tuz eklenmesidir. Bu sayede alkali su elde edilmiş olur.

Alkali Suyun Yapılışı

1 limon dilimi 2 litre suya atılır ve suyun 8 saat boyunca dinlenmesi sağlanır. Dinlenmiş olan suyun içerisine 1 çay kaşığı deniz tuzu eklenilerek karıştırılır ve içime hazır hale getirilir.

 Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali suyun vücutta sağladığı birçok yarar vardır. Bunların en başında vücuttaki zararlı toksinlerin arındırılmasını sağlamak gelir. Antioksidan olma özelliği sayesinde bağışıklık sistemini korur, vücudun pH dengesi sağlanır. Vücutta ödem oluşumunu engeller ve böbreklerin düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Bize https://www.marsu.com.tr/ adresinde ulaşabilirsiniz.

Paylaş :