Az Su İçmenin Vücuda Zararları Nelerdir?

Az Su İçmenin Vücuda Zararları Nelerdir

Özellikle yaz aylarında vücuttan çıkan su miktarının daha fazla olması belli oranda su içmeyi zorunlu hale getirmiştir. Çoğu kişi tarafından ciddiye alınmayan bu durumun devamlılığı halinde birtakım sorunlarda kendini göstermeye başlar. Aşağıda az su içilmesi halinde karşılaşılacak olan durumlar ayrı ayrı belirtilmiştir.

Ağızda Kuruluk

Az su içildiğinde en önemli belirti ağızda kuruluk yaşanmasıdır. Ağız kuruluğunun dışında yapışkan bir tat ise susuz kaldığınızı gösterir. Ağızdan alınan ilk yudumdan itibaren ağız kuruluğu yok olur.

Cildin Elastikiyeti Kaybolur

Sağlıklı bir insanın vücudu % 70 oranında sudan oluşur. Bunun için cildinizin sağlıklı, pürüzsüz ve canlı kalması için bol su içilmesi gerekir. Cildinizde yaşanan esneklik sorunu, vücudun yeteri kadar su almamasından kaynaklanır. Cildinizdeki bu durumla ilgili olarak elinizin üzerindeki deriyi çekin ve deri hemen eski haline dönüyorsa yeterli suya sahipsiniz demektir

Göz Yaşı Azalması

Vücudunuz susuz kaldığında gözyaşınız kurur ve bu da gözlerde ağrıya neden olur. Örneğin ağlamak istiyor, fakat ağlayamıyorsanız bu durum sizin yeterli miktarda su içmemenizden kaynaklanır.

Eklemlerde Ağrılar

Vücudun eklem bölgeleri olan kıkırdak ve omurgalar % 80 oranında sudan olur. Attığınız her adımda kemiklerinizin birbirine değmemesi için vücudunuzun su dengesine dikkat etmeniz gerekir. Her gün ihtiyacınız olan suyu aldığınızda eklemlerinizi de korumuş olursunuz.

Kas Problemleri

Kaslar sudan oluşur ve siz yeterli miktarda su içmediğinizde kaslarınızda eksilmeler olur ve ağrı durumu yaşarsınız.

Kronik Hastalıklar

Su sayesinde vücuttaki toksinler atılırken metabolik atıklarda arınmış olur. Su içtiğinizde kanser gibi hastalıklardan da korunmuş olursunuz.  Ancak kanser olduğunuz da sadece suyla tedavi olamazınız. Bu nedenle kendinizi de güvenceye almanız gerekir.

Kabızlık Sorunu

Vücutta su eksildiğinde besinler bağırsaklarda yavaş hareket eder doğal olarak bu durum kabızlık sorununa neden olur. Su yediğiniz yiyeceklerin sulanarak bağırsaklarınıza gitmesi anlamına gelir.

Koyu Sarı Renkte İdrar

Tuvalete gittiğinizde idrarınız koyu sarı kıvamdaysa bu durumda suyu az tüketiyorsunuz demektir.

Zihinsel Problemler

Vücudun % 75’lik bölümü beyin tarafından kullanılır ve bu nedenle eğer ki beyniniz az su tüketiyorsa baş ağrısı olur.

Sağlıklı su siparişleriniz için https://www.marsu.com.tr/ adresini tercih edebilirsiniz.

Paylaş :