C Vitamininin Sağlık İçin Faydaları

C Vitamininin Faydaları

C vitamini (askorbik asit) vücudumuzda kolajen proteinini oluşturmakla görevli bir besin ögesidir. C vitamini kan, damar, kıkırdak ve kemiklerde görev alarak vücudumuzun direncini artırır.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Dolayısıyla vücut tarafından üretilemeyen bu vitamini besinler ile almalıyız. Vücutta depolanamayan C vitamini günlük olarak gerektiği kadar alınmalıdır. Bu oran kadınlar için günlük olarak 75 mg, hamile kadınlar için 85 mg, emziren kadınlar için 120 mg ve erkekler için 90 mg’dır. Günlük ihtiyaçtan fazla alınan C vitamini ise suda çözünebildiği için ter ve idrar yoluyla vücuttan atılır.

Uzun süreli olarak gerektiği oranda alınmaması vücutta morarmaya, eklem ve kas ağrılarına ya da iskorbüt olarak da bilinen kolay kanamaya yol açabilir.

Bu yazımızda yeterli miktarda alınması gerektiğini vurguladığımız C vitamininin faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

C Vitamini Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamininin en bilinen özellikleri arasında bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır. Özellikle soğuk aylarda turunçgillerin çokça tüketimi alışkanlığının altında yatan sebep de budur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığına karşı vücudu desteklemesinin yanında kardiyovasküler hastalıklardan, cilt rahatsızlıklarına kadar geniş bir yelpazede C vitamininin faydasını görürüz.

Kronik Hastalıklara İyi Gelir

Kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı ve buna benzer şekilde diş eti kanaması gibi rahatsızlıklarda C vitamininin vücutta tam olması vücudu güçlendirecek ve iyileşmeye yardımcı olacaktır. Çünkü C vitamini bağırsaklardaki asit dengesini en uygun düzeye getirerek demir emilimini artırır. Aynı zamanda C vitamini oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur. Bu yönüyle de hem yüksek tansiyonu düşürücü hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Göz rahatsızlıklarında da C vitamininin etkili olduğunu unutmamalıyız.

Unutkanlığa İyi Gelir

Demans olarak da bilinen unutkanlık özellikle yaş aldıkça ortaya çıkan ciddi rahatsızlıklardandır. Düzenli olarak günlük ihtiyacın karşılanması ile C vitamini bilişsel fonksiyonların da iyileşmesine katkıda bulunabilir.

Kandaki Lipit Oranını Dengeler

Obez bireylerin vücudunda en hızlı tüketilen besin ögelerinden biri C vitaminidir. Bu durum C vitamininin yüksek kolesterol ve trigliserid düzeylerini dengelemede görevli bir besin ögesi olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliği sayesinde de C vitamini kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

C vitamini almak için farklı yollara başvurabiliriz. Bunlardan biri de C vitaminli maden suyu tüketimidir. Sırma C Vitaminli Maden Suyu yüzde yüz gerçek meyve aromalarıyla sağlıklı ve doğal bir içim sunuyor. Sırma C Vitaminli Maden Suyu ile vücudunuz için gerekli C vitamini desteğini alabilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :