Cam Damacana Sağlıklı mı?

Neden Cam Damacana Kullanmalıyız

Yaz aylarına gelindiğinde damacana sularının tadının değiştiği durumlarla karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni ise kullanılan plastik damacanalar olabilir. Çünkü özellikle daha küçük esnafların yeterli depolama alanları bulunmamaktadır. Bu nedenle de içeride yer kalmadığında su dağıtıcılığı yapan küçük esnafların damacana suları dışarı koyduğu görülmektedir. Bu durumda suyun tadının değişmesine neden olabilmektedir ve damacana su tüketimini etkileyebilmektedir.

Ancak buradaki asıl mesele yalnızca suyun tadı değildir. Çünkü plastik hammaddeli damacanaların petrolden üretilmesi her ne kadar önlem alınsa da sorunlu olabilmektedir. Özellikle de yapısı gereği kimyasal etkileşime giren plastik damacanadaki suların içine çözünen bazı atıklar girebilmektedir. Bu durumda aslında plastik damacana sularının olumsuz bir yanı olmaktadır.

Günümüzde en sık rastlanılan problemler ise BPA problemleridir. Yapılan çeşitli çalışmalar neticesinde BPA’nın vücutta kansere yol açma ihtimali olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle de uzmanlar bugünün şartlarında etraftaki kimyasal çeşitlerinin oldukça arttığını söylemektedir. Bu artışla ise vücudun her zaman mücadele edemediğini söylemektedirler. Ancak bunun belirli oranlarda değiştirilebileceği söylenmektedir.

Bu sebeple de plastik damacanaların tersine cam ham maddesi olan damacanaların kullanılması önerilmektedir. Cam hammaddeli damacanalar, yapıları gereği kimyasal etkileşime girmemektedir. Bu durumda içindeki suyu etkilememektedir. Ayrıca cam damacanaların su, nem ve hava geçirmeyen yapıları da başka bir önemli noktadır.

Bunun dışında damacanaların tekrar tekrar kullanılması durumu söz konusu olmaktadır. Aslında yönetmeliğe göre damacanaların her kullanımdan sonra iç ve dış temizliğinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda da deterjanla dezenfekte edilmesi ve ardından deterjan kalıntısı kalmayacak şekilde durulanmalıdır. Bu yönetmeliğe büyük firmaların çoğunluğu dikkat ediyor olsa da ulaştırdıkları lokal dağıtımcıların bu kurallara ne kadar uyduğu soru işareti olabilmektedir.

Cam damacanalar içinse firmalar kişiye özel çözüm geliştirebilmektedir. Yani aldığınız damacana ödediğiniz depozito karşılığında sadece sizin kullanımınıza özel olarak defalarca cam damacana kullanabilirsiniz. Böylelikle kullandığınız şişeyi kimseyle paylaşmanıza gerek kalmamaktadır.  Hatta bazı firmalar özel olarak cam borulu pompa da üretebilmektedir. Böylelikle tüm ürün sadece size özel olmaktadır.

Avrupa’daki birçok ülkede plastik su satışlarının neredeyse ortadan kalktığı söylenebilmektedir. Bunun yerine cam şişelerin tercih edildiği ya da tercih edilme sıklığının arttığı söylenebilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de de pek çok firma bünyesinde cam damacana satışı yapmaya başlamıştır.  Bu nedenle istediğiniz an, her zaman kullandığınız su firmasından bile cam damacana sipariş etmeniz mümkün hale gelmiştir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :