Çocuğuma Hangi Suyu Vermeliyim?

Çocuğuma Hangi Suyu Vermeliyim

Su insan hayatı için önemli bir içecektir ve bu önem yetişkin bir insan için neyse bebek ve çocuklar içinde aynıdır.

Çocuklara su verilirken sadece faydalarını bilmek yetmez, hangi suyun verilmesi gerektiğini de bilmek gerekir. Yazımıza başlamadan önce şunun altını çizelim, bebeklere özellikle 6 aydan önce doktor tavsiyesi olmadan su verilmemelidir. Yani yeni doğan bir bebeğe 6 aydan önce anne sütünün dışında herhangi bir besin verilmesi gerekmez, çünkü anne sütü içerisinde bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddeleri vardır.

Bebeklerin Tükettiği Su

Bebekler 6. aydan itibaren ek gıdalara başlanabilir. Bu süreçte bebeğinize verdiğiniz suyun kaynamış soğumuş olması önemlidir. Bu şekilde suyun sterilize işlemi gerçekleştirilmiş, sudan geçebilecek olan mikrop riski de ortadan kaldırılmış olur. Suyun bir kereden fazla kaynatılması ise içerisindeki mineral miktarını düşüreceğinden iyi olmaz. Sağlıklı bir suyun pH değeri uzman tavsiyesi olarak 6,7’nin üzeri olarak kabul edilmiştir. Doğal sularda mineraller saf olduğu için bebeklere fazla gelebilir. Bunun için bu tarz sular bebeklere verilmemelidir.

Bebeğe Verilen Su Nasıl Olmalıdır?

Bebeklere su verilirken 1 litre suda 1,5 mg’dan fazla flor bulunmamalıdır. Az florlu su bebekler için daha faydalıdır, çünkü fazla flor bebeğin dişlerine zarar verebilir.

Suyun ambalajı nasıl olmalı?  

Plastik şişelerde bulunan Bisphenol-A maddesinin bebeklerin sağlığına zararlı olduğu belirtilmiş bu nedenle plastik şişelerden uzak durulması açıklanmıştır, fakat bu konuda net bir bilgi yoktur.

Markalar annelerin bu tedirginliğini ortadan kaldırmak için reklamlarında BPA’sız su sloganını kullanıyor olsa da, bebeklerinin içtiği su konusunda hassas olan anneler cam şişe alımını tercih eder.

Marsu olarak biz bebeğiniz için doğru su seçimini doktorunuza danışarak yapmanızı tavsiye ederiz. Her marka suyun pH değeri birbirine göre farklıdır. Bu nedenle bebeğiniz için alacağınız suyun güvenilir yerlerden alınması önemlidir.

Sırma Grup İstanbul Anadolu Yakası Resmi Distribütörü Marsu, üretimden evlere ulaştırmaya kadar geçen süreç içerisinde cam şişe ya da damacana su servisi yapmak için tüm ekipleriyle seferber olur.

Bize https://www.marsu.com.tr/ adresinde ulaşabilirsiniz.

Paylaş :