Çocuklara Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Hangi yaşta olduğu önemli olmaksızın su içmek her yaş grubunun yaşamını devam ettirebilmesi için bir gerekliliktir. Bu nedenle de her yaş grubundan bireyin gün içerisinde su içme alışkanlığı edinmiş olması çok önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için ise pek çok yöntemden bahsedilebilir. Ancak söz konusu olan çocuklar olduğunda doğru oranda su içilmesi çok daha önemlidir. Çünkü, çocuklar henüz gelişim süreçlerini tamamlayamamış ve hala büyümekte, gelişmekte olan bireylerdir. Bundan dolayı da çocukların yaşamlarının daha kaliteli ilerleyebilmesi için doğru miktarda su tüketmeleri ve su içmeyi bir alışkanlık haline getirmeleri gerekir.

Fakat, her çocuk su içmeyi sevmeyebilir ve bu çocuklara zorla su içirmeye çalışmak ilerleyen süreçlerde su içme alışkanlıklarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bundan kaynaklı olarak sizler için çocuklarınızın su içme alışkanlıklarının olumlu yönde nasıl geliştirilebileceği ve ne kadar su tüketmeleri gerektiği üzerine kısa bir araştırma gerçekleştirdik.

Gün İçerisinde Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmeli?

Her yaş grubunun tüketmesi gereken su miktarı farklıdır. Çünkü her yaş grubunun gelişim süreçleri de birbirinden farklı olmaktadır. Bu nedenle de sizler için belirli yaş gruplarının gün içerisinde tüketmeleri gereken su miktarını araştırdık.

Gün içerisinde her bir bireyin içmesi gereken su miktarı farklıdır. Ancak pek çok uzmana göre, 1-3 yaş arası bebeklerin gün içerisinde 4 bardak, 4-6 yaş arası çocukların 5 bardak, 9-13 yaş arası gelişim çağındaki çocukların 6-7 bardak, 14 yaş sonrasındaki gençlerin 6-8 bardak, yetişkin kadınların 8 bardak ve yetişkin erkeklerin ise yaklaşık olarak 10 bardak su içmeleri önerilir.

Çocukların Su Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

Her bir çocuk eğlenceyi, oyunu sever. Bu nedenle de eğer çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız su içme eylemini bir oyun olarak, bir eğlence aktivitesi olarak sunmanız önerilir. Örneğin, çocuğunuzla beraber bir su içme saatinizin olması hem sizin su içmenize hem de çocuğunuzun su içmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda renkli meyveleri küçük parçalara bölüp dondurmanız ve ardından da çocuğunuzun suyuna ara sıra bu parçaları koymanız hem suyun tadını güzelleştireceği için hem de renklendirebileceği için çocuğunuzun suya karşı daha ilgili olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de çocuğunuzun su alışkanlığının zaman içerisinde geliştiğine şahit olabilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :