Çok Fazla Su Tüketmek Zararlı mı? Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Çok Fazla Su Tüketmek Zararlı mı

Her bir canlının sağlığını koruyabilmesi için gün içerisinde içmesi gereken bir su miktarı vardır. Ancak bazı zamanlarda bu miktarın çok üstünde su içen kişiler ile de karşılaşılabilir. Bu da su gibi neredeyse hiçbir zararı olmayan bir içeceğin canlılar için zararlı hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle sizler için çok fazla su içildiğinde ne gibi zararların oluşabileceğini ve su tüketim oranının nasıl olması gerektiğini araştırdık.

Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli?

Yenidoğan bir bebeğin ihtiyacı olan su ve besin miktarını anne sütü karşılamaktadır. Bu nedenle ekstra olarak herhangi bir dış maddeye gerek duyulmadan yenidoğan bebekler büyütülebilir. Fakat, anne sütünün bırakılmasından ve dış besinlere gerek duyulmasından itibaren her gün belirli bir oran su tüketilmesi gerekir. Bu oran kişiden kişiye göre değişen bir yapıya sahip olsa da genellikle gün içerisinde 10 su bardağı su içilmesi ya da 2,5 litre su tüketilmesi yetişkin bir bireyin gün içerisinde alması gereken su oranıdır. Ancak, bu oranın altında ya da üstünde tüketilen su miktarı çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle sizler için özellikle fazla su tüketildiğinde meydana gelebilecek sorunları kısaca özetledik.

Suyun Azı da Çoğu da Zarar

Vücudunuzun sağlıklı kalması ve su dengesinin korunması için genellikle terleme, idrar gibi yollarla vücuttan atılan suların yerine konması gerekir. Bunun yapılabilmesi için ise genellikle gün içerisinde doğru oranda su içilmesi gerekir. Eğer bu oranın üstüne çıkarsanız meydana gelebilecek en önemli sorunlardan biri su zehirlenmesi olarak isimlendirilen durumdur.

Su Zehirlenmesi Nedir?

Su zehirlenmesi olarak ifade edilen bu sorun genellikle gereğinden fazla miktarda su tüketildiğinde meydana gelen bir sorundur. Bu sorunun meydana geldiğini gösteren bazı durumlar vardır. Bunlar özellikle kafa karışıklığı, yer-zaman karışıklığı, mide bulantısı, kusma gibi genellikle her zehirlenme durumunda meydana gelen durumlardır. Ancak bunların dışında zihin durumunda değişiklikler ve psikotik belirtilerin olduğu dönemlerde de su zehirlenmesi yaşıyor olabileceğinize dair işaretlerdir. Bu işaretleri gördüğünüzde doktorunuz ile iletişime geçmeniz ve gerekli önlemleri almanız önerilir

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :