Damacana Nedir, Neden 19 Litredir?

Damacana Nedir, Neden 19 Litredir

Suyun büyük şişelerde olmasını tanımlayabilmek için kullanılan terime damacana denir. Herkesin evinde bulunan damacana pompa yardımı ile suyu dışarıya verir, bu şekilde içindeki suyun alınması da kolaydır.

Damacana her evde olsa da su firmaları tarafından kullanılır. Mavi renkte ve polikarbonat bir maddeden yapılan damacanalar, sağlam ve temizlenebilmesi kolaydır. Isıya dayanıklı olan bu malzeme insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez. Türkiye’de su firmalarının kullanmış olduğu damacanaların büyük bir bölümü ülkemizde üretilmektedir.

Damacanalar 19 litre su alır. Genelde su alanlar bunu hiç düşünmemiştir ancak bir damacana neden 10 değil 20 değil de 19 litre su alır, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olabilir. Aslına bakarsanız bizi 10–20 şeklinde düşündüren şey ise sayarken genelde 10 ve katları şeklinde ilerlemiş olmamızdır.

Peki, damacanalar neden 19 litredir?

Aslına bakarsanız damacanaların gerçek litre oranı 19 değil 18,9270589 şeklindedir. Yani bir yuvarlamış olduğumuz için 19 litre diyoruz. Bu şekilde olmasının da bir nedeni var. Yani amaç 1 litre kar etmek gibi bir durum değildir.

Damacanalar üretilirken plastik enjeksiyon makineleri kullanılır. Bu makinelerin kalıpları Amerika menşeli olduğundan dolayı ABD’de 19 litre olarak tercih ediliyor. Amerikalılar bu durumdan haberdar mı derseniz onlar da değil. Çünkü onlarda bizim 19 litremiz 5 galon olarak hesaplanıyor. Yani damacana makinelerinin kalıpları 5 galon olarak hazırlanmış.

Basit bir hesaplama yapacak ve teknik verilere girecek olursak sonuç şu şekilde ortaya çıkıyor.

1 galon 3,78541178 litre

3,78541178 litre x 5 litre = 18,9270589

Yukarıdaki hesaplamadan da anlaşılacağı gibi damacanalar aslında ne 19 ne de 20 litre değil.

Damacana Kelimesinin Anlamı Nedir?

Damacana, Fransızca dame-jeanne kelimesinden gelmiştir. Kelimelerin anlamı ise Dame=Kadın, Jeanne=İsim demek. Yani toparladığımızda Jeanne Hanım gibi bir şey.

Daha da açık bir şekilde ifade edersek damacanalar adını Napoli Kraliçesi Jeanne ‘den alıyor.

Sonuç olarak toparlayacak olursak bizim için kelimenin kökeni ve nereden geldiğinden ziyade damacananın ne kadar sağlıklı olduğudur.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş : 

Menü