Damacana Su Bozulur mu? Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Damacana Su Bozulur mu - Ne Kadar Sürede Tüketilmeli

Satın alınan damacanaların içerisinde bulunan suların son kullanma tarihi bulunmaktadır. Buna dayanarak suyun bozulabileceği ve bayatlayabileceği sonucuna varılabilir. Peki, gerçekten su bozulur mu?

Damacana suyun nasıl üretildiği kadar nasıl tüketildiği de önemlidir. Tüketim koşullarının dikkate alınması gereken suyun etiket bilgilerinde yer alan cins, üretim adresi, sahip olduğu parametreler ve suya uygulanan işlemler dikkate alınmalıdır.

Gıda ürünleri, cilt bakım ürünleri, sağlık alanında kullanılan tıbbi ürünler gibi suyun da raf ömrü vardır. Bu sebeple üzerinde yazan son kullanma tarihi dikkate alınarak tüketilmeli ya da atılmalıdır. Suyun bir gıda maddesi olduğu düşünüldüğünde tarihi geçtikten sonra tüketmenin zararlı olabileceği kanısına varılabilir.

Damacana Su Bozulur mu?

Damacana su bozulur mu sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Raf ömrü olan her gıda, ürün bozulabileceği gibi damacana su da bozulabilir. Zamanla içerisinde bulunan yararlı bileşenleri kaybetmeye başlayan ve hatta içerisinde zararlı bileşenlerin üremesine zemin hazırlayan su bayatlayabilir ve bozulabilir. Peki, damacana su ne kadar dayanır?

Damacana Su Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Damacana su; kuru, serin ve direkt olarak güneş almayan bir ortamda muhafaza edilebilir. Aynı zamanda damacana suyun muhafaza edildiği yer temiz olmalıdır. Damacana suyun kapağı açıldıktan sonra en geç bir hafta içerisinde tüketilmesi gerekir. Kapağı açıldıktan bir hafta sonra damacana su, içerisinde zararlı bakteri ve mikroorganizmalar üretebilir.

Damacanaların temizliği için fırça ya da hipo gibi zarar verici maddeler kullanılmaması tavsiye edilir. Çünkü damacanaların zarar görmesi ile içerisinde bulunan maddelerin suya geçmesi de mümkündür. Aynı zamanda su tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise suyun kullanılmadan önce muhafaza şartlarına dikkat edilmesidir. Suyu nasıl sakladığınız da suyun sağlıklı kalabilmesini etkilemektedir. Damacana suyun direkt ışık almayan ve sürekli havalandırılan bir ortamda muhafaza edilmesi saklama koşullarına uygundur. Bu şekilde en fazla 10 gün boyunca damacana su sahip olduğu sağlıklı yapıyı koruyabilir.

Bununla birlikte bu gibi durumlara dikkat edilmeden beklemiş, tarihi geçmiş, bayatlamış ya da bozulmuş suların tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü içerisinde sağlıklı bileşenlerden çok zararlı bileşenler vardır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :