Damacana Su Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Damacana Su Ne Kadar Sürede Tüketilmeli

İnsan sağlığı için önemli bir yere sahip olan su, insanların düzenli olarak tüketmesi gereken besin kaynağıdır. Vücut ısısını dengeleyen, kan dolaşımını ve sindirimi kolaylaştıran, bağırsak sağlığını düzenleyen ve metabolizmayı çalıştıran su, insanlar için oldukça önemlidir. Bireyler su ihtiyaçlarını günümüzde genellikle damacana suları tercih ederek giderir. Satın alınan damacanaların içerisinde yer alan suların son kullanma tarihi vardır. Bu bilgi ışığında damacana içerisindeki suyun bir süre sonra bozulabileceği kanısına varılabilir.

Damacana suyun üretim aşamalarının önemli olması gibi tüketim süreci de önemlidir. Tüketim şartlarına bağlı olarak suyun etiket bilgilerinde yer alan cins, sahip olduğu parametreler, üretim adresi ve suya uygulanan işlemler dikkate değerdir.

Tıbbi ürünler, gıda ürünleri ve kozmetik ürünleri gibi damacana suyun da raf ömrü vardır. Dolayısıyla suyun üzerinde yazan son kullanma tarihine bakılarak tüketilmesi gerekir. Damacana suyun ambalajına bakıldığında son kullanma tarihi geçmiş ise atılmalıdır. Peki, damacana su ne kadar sürede tüketilmelidir?

Damacana Suların Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Damacana su, serin, kuru ve doğrudan güneş almayan bir mekanda saklanmalıdır. Bunun yanı sıra damacana suyun kapağı açıldıktan sonra muhafaza edildiği yerin temiz olması gerekir. Damacana su tüketimi, kapağı açıldıktan sonra en geç bir hafta içerisinde olmalıdır. Damacana suyun kapağı açıldıktan sonra, su sahip olduğu sağlıklı bileşenlerini kaybedebilir. İçerisinde zararlı mikroorganizmalar ve bileşenler üreyebilir. Bu sebeple damacana sular, kapağı açıldıktan sonra maksimum bir hafta içerisinde tüketilmelidir.

Damacana temizliği için hipo veya fırça gibi maddelerin kullanılması önerilmez. Çünkü damacanaların tahrip olması içerisinde bulunan suyun da faydalı içeriğini kaybetmesine ve zararlı bir hal almasına sebep olabilir. Aynı zamanda damacananın içerisinde bulunan zararlı maddelerin suya geçmesi de mümkün olabilir.

Damacana su tüketimine başlanmadan önce göz önünde bulundurulması gereken konular arasında muhafaza şartları vardır. Suyun nasıl muhafaza edildiği, sağlıklı su ile bağlantılıdır. Damacana suyun direkt ışık almayan ve sürekli havalandırılan bir ortamda saklanması gerekir. Bu sayede maksimum 10 gün damacana su sağlıklı yapısını korur.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :