Damacana Suları Hakkında Merak Edilenler

Damacana Suları Hakkında Merak Edilenler

Musluk sularındaki kirliliğin öne çıkması sonrasında insanların sağlıklarını korumak için tercih ettikleri damacana sular hakkında acaba ne kadar bilinçliyiz?  Sağlıklı bir damacana su içmek için nelere dikkat edilmesi gerekiyor, damacanaların kullanım ömrü ne kadar ve damacana temizliği ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular bu makalemizde yer almaktadır.

Damacanaların Ömrü Ne Kadardır?

Damacanalar kendi arasında çeşitlendirilmiştir. 2016 yılında Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu düzenlemeye göre polikarbonat damacanalarının kullanım süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmış bu da bir damacananın ortalama olarak 75 kez doldurulmasına anlamına gelmektedir. Damacana sular dolum esnasında basınca maruz kaldıklarından dolayı ve taşıma sırasındaki darbelere bağlı olarak yavaş yavaş yıpranmaya başlar ve 5 yılda ömrünü artık tamamlamış olur. Bunun için damacanaların üzerindeki kullanım tarihi önemlidir.

Damacana Su Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüketilen her besin mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış olması gerekir. Bu nedenle damacana sularda da Sağlık Bakanlığı onayı önemlidir. Suyun son kullanma tarihi, hangi partiye ait olduğu, seri numarası damacana üzerinde belirtilmiş olmalı, su firmasının logosu damacana üzerinde kabartmalı olarak basılı olması gerekir.

Sırma Grup İstanbul Anadolu Yakası Resmi Distribütörü Marsu tarafından satışı yapılan damacanaları tamamı kabartma logolu ve güvenlik bantlıdır. Bu suyu ilk açanın siz olduğunu gösterir.

Damacanalar belli bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Üretimi gereği her ne kadar ısıya dayanıklı olsa da güneşe doğrudan temas etmemeli ve serin yerde muhafaza edilmelidir. Yeni açılan bir damacananın 1 haftada tüketilmesi tavsiye edilir.

Damacana Temizliği Nasıl Olmalı?

Damacanalar tüketici tarafından temizlenmeye ihtiyaç duymazlar. Tüketilmiş olan bir damacana dolum için geri teslim edildiğinde fabrikaya gönderilir ve damacananın ihtiyaç duyduğu temizlik fabrikada gerçekleştirilir. Damacana pompasının temizliğinin ise 15 günde bir mutlaka yapılması gereklidir.

Fabrikada Damacana Temizliği Nasıl Yapılır?

Damacana ilk olarak gözle kontrol edilir. Dış yüzeyde hasar söz konusu olduğunda imha edilir. Ancak yıkama ünitesine gönderilen damacanaların önce dış yüzeyleri temizlenir ve sonrasında 65–70 santigrat derecelik sıcak suyla yıkanır. Temizlik sonrası yeniden dolum gerçekleştirilir.

 https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :