Damacana Suları Hangi Koşullarda Saklamalıyız?

Damacana Suları Hangi Koşullarda Saklamalıyız

Su sadece insan yaşamı için değil aynı zamanda tüm canlıların yaşamı için kritik öneme sahip bir maddedir. Bu nedenle de içme suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar içme suyunu damacanalar ile karşılayan kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken noktalardır. Sizler için bu noktaların neler olduğu ile ilgili kısa bir araştırma yaptık.

Damacana Üzerindeki Tarihleri ve Yazıları İyi Okuyun

Her damacananın üzerinde belirli numaralar ve yazılar bulunur. Bu numaraların ve yazıların her birinin ise bir anlamı vardır. Bu nedenle de bu yazıların ve numaraların iyi okunması, iyi incelenmesi gerekir. Çünkü, bu yazılar ve numaralar aynı zamanda sizin sağlığınızı koruyabilmeniz için yol gösterici niteliği taşır. Örneğin, son kullanma tarihi damacananın tarihinin geçip geçmediğini göstererek suyun içilebilir olup olmadığı hakkında bilgiler verebilir.

Aynı şekilde damacananın sütündeki seri numarası ya da işaretlerde o damacananın kaç defa doldurulduğunu göstererek kullanılabilirlik düzeyi hakkında bilgi verebilir.

Damacana Sular Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Damacanaların iyi korunması demek aslında suyunda iyi korunması anlamına gelir. Çünkü, düzgün ve doğru koşullarda saklanan damacanalar içindeki suyunda kalitesinin koruyucusudur. Bunun daha iyi bir şekilde anlaşılması için damacananın bir zırh, bir koruyucu kalkan olarak düşülmesi tavsiye edilir. Çünkü, damacananın içerisindeki su aslında dışarı ile temas etmeyen ve korunan bir yapıdadır. Bu nedenle de damacananın zarar görmesi ya da tarihinin geçmiş olması suyunda zarar görmesi anlamına gelir.

Bunun önlenebilmesi içinde öncelikle damacanaların iyi korunması, saklanması gerekir. Böylelikle damacananın içine konulacak olan suda güvende olacak ve sağlıklı bir su olması sağlanacaktır. Ancak, bunun sağlanabilmesi için öncelikle damacanaların serin, kuru, güneş ışığından uzak, temiz ve kokusuz bir yerde saklanması gerekir. Çünkü, damacanalar ve sular sıklıkla etraflarından etkilenen ürünlerdir ve eğer çevrelerinde tüp, deterjan ya da bunlara benzer herhangi bir kimyasal madde varsa bu damacananın ve suyun sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle damacanaları genellikle kapalı ve kapaklı bir biçimde saklanması önerilir. Aynı zamanda damacanalara ayran, meyve suyu, kimyasal içerikli sıvılar ya da şebeke suyunda konulmaması tavsiye edilir. Böylelikle daha steril bir damacana elde edilebilir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş : 

Menü