Damacana Temizliği Nasıl Yapılır?

Damacana Temizliği Nasıl Yapılır

Son zamanlarda damacanaların temizliği konusu oldukça merak uyandırmaktadır. Özellikle son dönemlerde uygunsuz su satan firmaların da ortaya çıkarılmasıyla birlikte herkes evindeki damacanalara ve hazır sulara karşı ön yargılı bir tutum sergilemeye başladı. Bu ön yargılı tutum ise kişiler üzerinde hazır sulara karşı şüphelerin doğmasına neden oldu.

Ancak, bu yazı ile birlikte artık kafalardaki soru işaretlerinin çözülmesi sağlanacaktır. Pet maddesi güneş ışığına maruz kalmazsa, serin ve kuru bir ortamda saklanırsa ve son kullanma tarihi geçmez ise bozulmayacaktır.

Pet (polietilen), ham madde olarak şişe su firmalarına parmak boyu kalınlığında olacak şekilde gelmektedir ve geldikten sonra özel basınç makineleriyle yüksek basınçta pet şişe halini almaktadır. Bu pet şişeler su ile doldurulmadan önce ozonlanmış su ile çalkalanmaktadır. Ozonlanmış su çok etkili ve işe yarayan bir temizlik maddesi olmaktadır ve suyun içine ozon basıldığı takdirde suyun içindeki mantar, yosun, maya, küf gibi mikroorganizmaların tamamının yok edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca su dolumu yapılan bazı tesislerde suyun hava ile temas etmesine bile izin verilmemektedir. Bu durumda suyun kalitesini ve sağlıklılık oranını yükseltmektedir.

Eğer su hava ile temas etmezse küf maya gibi mikroorganizmaların üremesi engellenmiş olur ve bu sayede ozon maddesinin şişe içine basılmasına gerek kalınmamaktadır. Bundan dolayı da son zamanlarda suyun hava ile temas ettirilmemesine dayanan bir model uygulanmaktadır. Bunun temel sebebi ise ozonun bazı zamanlarda suyun içinde bulunan bir maddeyle etkileşime girerek suyun moleküler yapısında değişiklikler yaparak insan sağlığını tehdit eder duruma getirmesidir.

Ancak, artık suyun hava ile temas ettirilmemesi sağlık açısından daha etkili bir durum olarak kabul edilmektedir. Suya ozon basılmazsa suyun kimyasal yapısı bozulmamakta ve daha sağlıklı su elde edilebilmektedir. Önceden pet şişelerde polikarbon denilen madde bulunmaktaydı ve yapılan araştırmalara göre insan sağlığın tehdit eden bu ürün kanser yapıcı özelliğe sahip olmaktaydı. Ancak, günümüzde bunun yerine başka bir madde üretilerek bu sorunun çözülmesi sağlandı.

Amerika da üretilen ve Tritan Copolyester adı verilen bir madde ile daha sağlıklı bir su içme deneyimi sunularak, temizleme işlemlerinde de yenilikler yaşandı. Buna örnek olarak artık sıcak su ve deterjanla pet şişlerin dışının temizlenmesi işlemi yapılmaya başlandı ve sıcaklık bakımından ortalama 55-77 derece arası suyla yıkanma işlemi gerçekleştirilmeye başlandı. Sonrasında ise su dolduran makinelerde sudaki pislikleri süzme özelliğiyle yenilenerek düzenlendi ve sağlıklı damacana, sağlıklı sular üretilmeye başlanarak yeni nesil bir damacalama yöntemi geliştirildi.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş : 

Menü