Damacanalarda Bulunan BPA Nedir?

Damacanalarda Bulunan BPA Nedir

Damacanaların içeriğinde bulunan BPA diğer adıyla Bisfenol A, plastiğin sağlamlığını artırmak için kullanılan bir maddedir. Yaşamda ihtiyacımız olan pek çok alanda üretim için kullanılır. Peki BPA nedir, nerelerde kullanılır?

BPA Nerelerde Kullanılır?

Damacanaların üretildiği plastik maddenin içeriğinde bulunan Bisfenol A (BPA); bebek maması kutuları, su şişeleri, biberonlar, gıda muhafaza kutuları, konserveler, meyve suyu kutularının ambalajları için kullanılır. Plastik materyali her seferinde kolaylıkla geri dönüştürülebildiği için, özellikle pet şişe ve damacanalarda sıklıkla kullanılır. Temasta bulunduğu gıdalar ile birleşmeye eğilimli olan BPA maddesi, özellikle ısı artışı ile birlikte eğilimini artırır.

Bisfenol A’nın ısı ile buluşması sonucunda yüksek oranda su ile birleştiği iddia konusudur. Bu sebeple, yaz aylarına girdiğimiz bu zamanlarda BPA içeren pet şişeleri, damacanalar veya herhangi bir eşya kullanılırken ısıya maruz bırakılmamaya dikkat edilmelidir.

Cam Damacana mı, Plastik Damacana mı?

Özellikle son zamanlarda rastlanan plastik damacana ve cam damacana ayrımı, çoğu kişide kafa karışıklığına yol açmaktadır. Plastik şişelerin ve damacanaların sıklıkla kullanıldığı düşünüldüğünde bu kafa karışıklığının oluşması olağandır. Bu kafa karışıklığının giderilebilmesi için, cam damacana ve plastik damacana arasındaki farkı bilmek ve aralarından seçim yapabilmek gerekir.

Cam damacana ve plastik damacana ile ilgili araştırma yapıldıktan sonra çoğunlukla tercih edilen damacanalar cam olmaktadır. Bunun nedeni ise cam materyalinin doğal ve sağlıklı olmasıdır. Cam damacana veya BPA free damacana kullanımının rağbet görmesi dolayısıyla cam tercih etmenin avantajlı olduğu bilgisi sürekli gündem olmaktadır.

Suyun kokusuna ve tadına önem veren tüketicilerin cam damacana kullanımının plastik damacanaya oranla daha fazla olduğu görülmektedir. Cam damacana su kokusunda ve tadında herhangi bir değişim yaratmayarak tercihlerin odağında olmaktadır. Su ile etkileşim içerisine girmeyen cam damacanaların en avantajlı özelliği ise satın alınan suyun en doğal hali ile tüketiciye ulaşmasıdır. Nem gibi dış etkenler tarafından etkilenmeyen su, cam sayesinde korunabilmektedir. Aynı zamanda camın ısıya dayanıklı bir yapıda olması sebebi ile suyun tadı da bozulmaz ve plastik ile karşılaştırıldığında onun kadar çevre kirliliğine sebep olmaz.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :