Dehidrasyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sıvı Kaybının Önüne Nasıl Geçilir?

Dehidrasyon Nedir-Belirtileri Nelerdir-Sıvı Kaybının Önüne Nasıl Geçilir

Su canlıların yaşamı için kritik öneme sahiptir ve insan vücudunun yaklaşık %85’i sudan meydana gelmektedir. Su, organlarımızın sağlıklı çalışması için gereklidir. Vücut sağlığının korunması için gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmesi ve bu sıvının doğal yollarla vücuttan uzaklaştırılması son derece önemlidir.

Günlük olarak belirli bir miktarda su tüketilmesi gerekir. Bu miktarın azalması durumunda pek çok sorun ortaya çıkabilir. Susuz kalan bir kişi sağlık problemleri yaşar. Uzmanlar bu sorunların önüne geçmek için gün içerisinde su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeker. Günlük yeterli miktarda su tüketmek, sağlıklı ve dengeli bir yaşam için oldukça önemlidir.

Dehidrasyon Nedir?

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmediğinde susuzluk hissi oluşturur. Dehidrasyon metabolizmanın rutin fonksiyonlarını sağlayabilmesi için gereken sıvı miktarının yetersiz kalması durumunda meydana gelir. Su kaybıyla beraber vücudun elektrolit dengesini düzenleyen sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Vücudun aşırı sıvı kaybetmesi veya yeterli sıvı alamaması olarak tanımlanır. Dehidrasyon kaybedilen sıvı oranına göre hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 şekilde oluşur.

Ağır dehidrasyon insan hayatını ciddi oranda tehdit eden bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkar. Bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kronik bir hastalığı bulunanlar sıvı kaybına karşı daha hassastır. Özellikle yaşlılar ve bebekler susadıklarını tam olarak söyleyememeleri nedeniyle dehidrasyon problemiyle karşı karşıya kalabilirler.

Dehidrasyonun Nedenleri Nelerdir?

Günlük yaşamda su içmeyi unutmak veya yürüyüş, seyahat gibi aktiviteler esnasında sağlıklı içme suyuna ulaşamama durumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda vücut su kaybeder. Ancak bu sıvı kayıplarının hemen yerine yenisi konulabilir. Bunlar, hafif dehidrasyon belirtileridir.

Bunların dışında aşırı egzersiz veya yüksek sıcaklıklarda aşırı terleme, bebek ve çocuklarda ani olarak ortaya çıkan şiddetli ishal ve kusma, aşırı alkol kullanımı, böbreklerin su tutma özelliğini kaybetmesine sebep olan hastalıklar, kronik hastalık nedeniyle sık idrara çıkma dehidrasyonun nedenleri arasındadır.

Dehidrasyon Sıvı Kaybı Nasıl Önlenir?

Vücudunuzun sağlıklı çalışması için bol su tüketmek gerekir. Tüm rahatsızlıkların tedavisinde ilk aşamada bol su içmeniz önerilir. Su, vücudunuzu aktif hale getirir ve size enerji sağlar. Dehidrasyonu önlemek için gün içerisinde bol su tüketmeniz önerilir. Marsu, sağlıklı ve kaliteli suyu müşterileriyle buluşturur. Siz de sağlıklı suya ulaşmak için https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :