Detoks Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Detoks Suyu Nedir - Faydaları Nelerdir

Özellikle son dönemlerde birçok insan tarafından bahsedildiğini duyduğumuz detoks, en basit tabiriyle vücudumuzu toksik maddelerden arındırma işlemine verilen ad olmaktadır.

Meyve- sebze suları, bitki çayları, oruç tutmak, belirli besinleri tüketmek ya da bağırsakları lavman ile boşaltmak gibi pek çok detoks yöntemi bulunmaktadır. Detoks ile bağışıklık ve sindirim sistemi güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Ancak iki farklı detoks yöntemi olduğunun da altının çizilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki alkol ya da zehirli maddeleri vücuttan atmak için hastane koşullarında yapılan tıbbi detokst işlemdir.

Diğeri ise diyetisyenlerin önerdiği daha çok faydalı sebze- meyve ve çaylarla yapılan sağlıklı yaşam amacıyla tüketilen detokslardır. Günümüzde oldukça popüler olan detoks yöntemleri ile zayıflama ve sağlıklı kalma hedeflenmektedir. Ancak detoksun sağlığa etkileri ve faydaları konusunda yeterli bilimsel araştırma olmadığı için bu konu tıp dünyasında halen tartışmalı bir konu olarak kalmaktadır.

Detoks Nasıl Yapılır?

Belirli programlar dâhilinde uygulanan birçok detoks yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları; birkaç gün sadece meyve- sebze suları ya da bitki çayları gibi sıvıları tüketmek ya da suyun içine meyve, sebze parçaları koymak ve bununla birlikte suyun içilmesiyle yapılan detokslar, antioksidan içeriği zengin özel diyetler uygulamak, oruç tutmak, kalın bağırsakları lavman ya da müshille temizlemek, toksinleri terle atmak için sauna ya da hamam kullanarak detoks uygulamak şeklinde sıralanabilmektedir.

Ancak, en çok tercih edilen ve görece daha sağlıklı bir yöntem olan detoks sularıdır. Çünkü, suyun içine katılan meyve veya sebzeler sayesinde su hem vitamin açısından zenginleşmektedir hem de birey suyu içerken doğal aromaları da hissedebilmektedir ve bu da su içimini hızlandırmakta, ödem atılması ile kilo verilmesini kolaylaştırmaktadır.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Detoksun birçok faydası vardır. Bu nedenle kısaca hepsinden bahsetmek gerekirse; vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olması, vücut zindeliğini ve enerjisini artırabilmesi, bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirebilmesi, ödemi, hazımsızlığı ve şişkinliği giderebilmesi, kan dolaşımını iyileştirebilmesi, erken yaşlanmayı engelleyebilmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu mikro besinleri (demir, kobalt, iyot, çinko, manganez, selenyum, krom, bakır, molibden ve vitaminleri) almasını sağlayabilmesi, vücuttaki stres hormonlarını yönetmeye yardımcı olabilmesi, cilt-saç sağlığını güçlendirebilmesi, toksik gıda alımını engelleyerek uzun vadede sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilmesi ve gıda (tatlı vb.) bağımlılığını engelleyebilmesi şeklinde sıralanabilmektedir.

Ancak bu faydaların sağlanabilmesi için detoks hazırlanırken suyun kalitesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü, eğer kötü kaliteli bir su ile detoks suyunuzu hazırlamaya çalışırsanız veriminizin düşeceğinin bilincinde olmanızda fayda olmaktadır.

Damacana Su Bayileri

Detoksun yapılabilmesi ve veriminin yüksek olması için detoks suyunun kalitesinin çok büyük bir öneme sahip olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Çünkü, hangi damacanayı kullandığınızdan, hangi markayı aldığınıza kadar detoks kalitesini belirleyen birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle de detoks için kullanacağınız suyu almadan önce damacana suları iyi incelemeniz, gerçek anlamda su kalitesi ve damacana sağlığı bakımından dikkatli olan firmalarda su temini yapmanız, doğal olan sulardan satın almanız detoksun verimlilik derecesini sonuna kadar etkileyen bir yapılanmaya sahip olmaktadır.

Bu nedenle damacana su alırken dikkatli olmanız, kaliteli su kullanmanız detoks açısından oldukça önemli etkilere sahip olacak ve hedeflerinize ulaşmanızı daha çabuk sağlayacaktır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :