Doğal Mineralli Su Nedir?

Doğal Mineralli Su Nedir

Yeraltında farklı derinliklerde doğal bir şekilde oluşmuş ve yüzeye kendi imkanları ile ya da makineler kullanılarak çıkarılmış, kirlenmemiş ve içerisinde kalıntı elementleri ve diğer bileşenlerin bulunduğu suya doğal mineralli su denilir. Doğal mineralli su kaynak duyu demek değildir. Bu ikisini birbirinden ayıran önemli faktörler vardır.

Kaynak Suyu Nedir?

Kaynak suları yer altında kendiliğinden doğal sonuçlar nedeniyle oluşmuş ve yüzeye bir şekilde ulaşmayı başarmış içilebilir konumdaki sular demektir. Kaynak suları hiçbir şekilde işlenmez ve çıkış esnasına kadar dışarından korunmaya ihtiyacı yoktur. Kaynak suları yer altından yüzeye çıktıktan sonra içim için gerekli nitelikleri taşıyorsa etiketlenerek satış amaçlı olarak ambalajlanıp piyasaya sunulabilir.

Sular insanlar tarafından tarif edilirken sert ve yumuşak olarak ayrıştırılırlar. Çünkü bazı sular pH değerinden dolayı sert içime sahip olurken bazı sular daha yumuşak içim olur.

Sert Su Ne Demektir? Nasıl Yumuşatılır?

Suda iyonlar vardır. Bu iyonlar içerisinde yer alan kalsiyum ve magnezyum suyun sertlik derecesini ayarlar. Suyun içerisinde kalsiyum ve magnezyum ne kadar az olursa su yumuşak içime sahip olur. Bunun için evde musluk sularından akan sularda uygulanan arıtma yöntemi kalsiyum ve magnezyumun uzaklaştırılması yönündedir. Bunun için su yumuşak olarak gelir.

Arıtma cihazları suda çözülemeyen dev moleküllerden oluşan sodyum ile dengelenmiş negatif yüklü iyonlara sahiptir. Bu yapılara rezin denilir. Su arıtma cihazının içerisinden geçerken rezinlerde bulunan negatif iyonlar sodyum yerine kalsiyumu tutar ve bu sayede su yumuşamış olur.

Sudaki sertlik kalıcı ve geçici olmak üzere iki bölümde değerlendirilir. Geçici sertliğe sahip olan sular ısıtıldıklarında yumuşar. Ancak kalıcı sertliğe sahip olan sular ısıtılsa bile yumuşamazlar.

Sertlik suyun kalitesini gösteren bir ölçüdür. Geçici sertlik suda taş oluşumuna neden olur özellikle buhar kazanlarının besleme suları için bu önemli bir konudur.

Suyun sertliği aşağıdaki değerlere göre belirlenir. Ancak bu değerler ülkelere göre farklılık gösterir.

Çok yumuşak su               : 0–4      arası

Yumuşak su                       : 5–8      arası

Orta sert su                       : 9 – 12 arası

Oldukça sert su                : 13–18 arası

Sert su                                :19 – 30 arası

Çok sert su                        : 30

Marsu ile tanışmak için https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilir, isterseniz 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızı arayabilirsiniz.

Paylaş :