Evde Cam Damacana Nasıl Temizlenir?

Evde Cam Damacana Nasıl Temizlenir

Evinizde cam şişe ve cam damacana temizlemek için birkaç önemli detay hakkında fikir sahibi olmanız önemlidir. Cam şişelerin en iyi şekilde neyle ve nasıl temizlendiği hakkında bilgi ve fikir sahibi olarak evinizde hijyen sağlamanız mümkündür.

Cam şişe ve cam damacanaların temiz olması demek, her zaman hijyenik olması demek değildir. Bu sebeple dikkatli ve özenli bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Peki, evde cam damacana nasıl temizlenir?

Evde Cam Şişe Temizliği

Temiz ve hijyenik bir cam damacanada muhafaza edilen suyu tüketmek, sağlıklı bir yaşam için kapı açar. Bu sebeple cam şişe ve cam damacana temizliğini evde düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için birkaç önemli detayı bilmek gerekir.

Evde cam şişe temizliği yapmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri kullanarak evinizde temizlik ve hijyen yakalamanız mümkündür. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

  • Deterjan kullanmadan cam şişe temizliği yapmak isteyenler için en uygun yöntemlerden biri; su, az miktarda deterjan beyaz pirinç kullanılarak yapılır. Bu malzemelerin karışımı ile tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir. Cam şişenin ve cam damacananın içini tamamen temizleyen bu karışım, aynı zamanda camdaki lekeleri yok etme konusunda etkilidir. Bu karışıma alternatif olarak çamaşır suyu da kullanılabilir.
  • Kirli cam şişeleri temizlemek için bir başka yöntem ise şişe içerisine su koyup limon sıkılmasıdır. Bir gün boyunca bekleterek limonlu karışımı döktükten sonra yeniden yıkanmalıdır. Bu sayede istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.
  • Cam şişe temizlemek için tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de soda ile temizliktir. Cam şişeniz yağlı ise içerisine bol su koyarak çalkaladıktan sonra kahve telvesi eklemelisiniz. Bu işlem ile şişenizi yağdan temizlemek daha kolay olacaktır.
  • Her evde bulunan karbonat, limon tuzu ve sirke ile damacana temizliği mümkün. Bu malzemelerin karışımını şişenize koyduktan sonra şişeyi çalkalayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
Yosunlaşan Cam Damacana Nasıl Temizlenir?

Damacana su bozulur mu sorusu aklınızı kurcalayabilir. Cam şişeler içerisinde uzun süre su kaldığında yosunlaşabilir. Bununla birlikte şişe dibinde toplanan tortulardan dolayı da yosunlar meydana gelebilir. Bu yosunlar insan sağlığı için tehlikelidir. Bu sebeple cam damacanaların temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Cam damacananın yosunlardan arındırılması için çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

  • Cam şişe içerisinde kağıt parçaları bırakarak ılık su eklenmelidir. 1 saat bekletilen bu karışımın şişeyi çalkaladıktan sonra dökebilirsiniz. Bu işlemden sonra şişenizin dibinde oluşan yosunların kaybolduğunu görebilirsiniz.
  • Cam damacana içerisine limon suyu sıkarak bir diğer yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu yöntem, limon sıkıldıktan sonra kaynar su eklenmesi ile devam eder. Bu karışımı 1 gece boyunca şişe içerisinde bekleterek şişeyi yıkayabilirsiniz. Bunun sonucunda damacana yosun temizleme işlemi gerçekleşecektir.

Cam damacanaya limon, karbonat ve deterjan ekleyerek çalkalamak da bir şişe temizleme yöntemidir. Bu yöntem ile yosunlar damacanada tutunduğu yerden ayrılarak yüzeye çıkar ve şişeyi temizlemek kolaylaşır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :