Evde Su Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Evde Su Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Susuz bir hayatın imkansız olduğunu söyleyerek başlayalım, fakat bir çoğumuz elimizi uzattığımızda musluktan akan suyun ne kadar konforlu olduğunun da farkında değiliz. Su insan vücudu için önemli olduğu kadar temizlik açısından da en büyük ihtiyaçtır. Bu nedenle gün boyunca sürekli olarak suyla haşır neşir olmak gerekir.

Evde su kullanımı söz konusu olduğunda israf dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle suyun yukarıda bahsetmiş olduğumuz önemine istinaden mutlaka tasarruflu bir şekilde kullanılması gerekir ve bununda belli başlı yöntemleri vardır. Peki, evde su tasarrufu yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Musluklar Gereksiz Yere Açık Kalmamalı

Ne kadar çok su tüketirseniz o kadar yüksek faturayla karşılaşırsınız. Dolayısıyla evde gereksiz akan ve damlayan muslukları kapatın ve damlamasını önleyin. Örneğin dişlerinizi fırçalarken musluğu açık bırakmayın.

Kaliteli Bataryalar Tercih Edin

Bataryalar kalitesine göre fiyatlandırılır. Genelde ucuz olsun şeklinde bir düşünceyle kalitesiz bataryalar tercih edilir. Bu bir süre sonra bozulabilecek ve damlatacak olan batarya anlamına geldiği için sağlıklı bir seçim değildir. Bu tarz bir batarya yerine kaliteli ve uzun ömürlü bataryaların tercih edilmesi çok daha önemlidir. Özellikle el hareketine duyarlı olan bataryalar su tasarrufu sağlayabilmek için başarılı bir çözümdür.

Sebze ve Meyveleri Akan Suda Yıkamayın

Sebze ve meyvelerin yıkanmasını akan suyun altında değil su dolu bir kabın içerisinde yapmak çok daha ekonomik olacaktır. Sebze ve meyve yıkarken suyu açmak fazla miktarda içme suyunun boşa gitmesi anlamına gelecektir.

Bulaşık ve Çamaşır Makinelerini Kullanın

Bulaşıkları ve çamaşırları makinede yıkamak çok daha tasarruf sağlayacaktır. Çamaşır ve bulaşık makineleri su tüketimini en aza indirecek şekilde programlanmıştır. Bu makineleri kullanmak size daha pahalıya değil aksine daha ucuza mal olacaktır.

Su insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarının başında gelir. Türkiye 3 tarafı denizlerle kaplı bir ülke olmasına karşı su yönünden zengin kaynaklara sahip bir ülke değildir. Bu nedenle hem cebiniz hem de ülke için olabildiğince suyu tasarruflu kullanmak gerekir.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş : 

Menü