Evde Su Tasarrufu Yapmanın 5 Yolu

Evde Su Tasarrufu Yapmanın 5 Yolu

Su; yaşamımızın her alanında bize ve gelecek nesillere yardımcı olacak bir doğal kaynaktır. Doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak, bizim için ve gelecek nesiller için gerekli olduğundan dolayı su tasarrufu oldukça önemlidir. Hem bütçenizi hem de doğayı korumanın en etkili yollarından biri, su kullanımını olabildiğince azaltmak ve suyu verimli bir şekilde kullanmaktır.  Peki su tasarrufu için neler yapabiliriz?

Muslukları Gereksiz Yere Açık Bırakmayın

Su tüketimi ile paralel olan su faturaları, kullanılan su kadar gelmektedir. Musluğun ihtiyaç duyulmadığı bir zamanda açık bırakılması da ekonomik olarak zarara girmenizi sağlayabilir. Dikkatli su tüketimi sağlanmadığı takdirde ekonomik kayıpların yanı sıra doğal kaynaklara verilen zararlar da vardır. Bu sebeple su kaynaklarının kullanımı dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmeli ve gereksiz ise musluklar kapatılmalıdır. Örneğin; dış fırçalama esnasında suyun açık olması gerekmediğinden dolayı dişlerinizi fırçalarken musluğu kapalı tutabilirsiniz. Böylelikle su tasarrufu sağlayarak hem cebinize hem de doğaya iyilik yapmış olursunuz.

Temizleyeceğiniz Besinleri Akan Suda Yıkamayın

Sağlıklı bir vücut için sebze ve meyvelerin özenli bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Aynı zamanda sebze ve meyveleri yıkarken suyu boşa harcamamak da önemlidir.  Sebze ve meyvelerin kaba doldurulmuş bir miktar su ile temiz bir şekilde yıkanabilmesi mümkündür. Bu sebeple akan suyun altında meyve ve sebzelerinizi yıkamanıza gerek yoktur.

Çamaşır ve Bulaşık Makinelerinden Yararlanın

Bulaşık ve çamaşır makinesi kullanmak, yüksek oranda su tasarrufu yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu sebeple bulaşıklarınızı ve çamaşırlarınızı daha kolay olduğunu ya da daha az su kullandığınızı düşünerek elinizde yıkamamanız gerekmektedir. Bununla birlikte makinelerin Eko programları ile hem su tasarrufu hem de elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Sifon siteminde Su Tasarrufu Sağlayacak Tedbirler Alın

Tuvaletlerdeki sifonlar, su tasarrufu yapmayı engelleyen unsurlar arasında yer almaktadır.  Bu sebeple su tasarrufu ile ilgili yaratıcı fikirlerden yararlanarak su tüketimini azaltmak önemlidir. Örneğin rezervuarın içerisine fazla su depolanmasını engellemek ve su tasarrufu sağlamak için bir litrelik bir pet şişeyi doldurarak rezervuara yerleştirebilirsiniz.

Bahçenizi Sulama Aparatı Kullanarak Sulayın

Bahçenizi sulamak için kullandığınız yöntem, su tüketiminizin miktarını etkilemektedir. Örneğin; bahçenizi hortum yardımı ile suluyorsanız gereğinden fazla su tüketme ihtimaliniz yüksektir.  Daha az su tüketmek için ise bahçe sulama aparatlarından faydalanmanız yeterli olacaktır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :