Fonksiyonel İçecek Nedir?

Fonksiyonel İçecek Nedir

Fonksiyonel içecekler olarak ifade edilen bu içecekler genel anlamda bakıldığında, gündelik yaşam içerisinde düzenli olarak tüketildiğinde pek çok fayda sağlayan içecekler olarak tanımlanabilir. Bu faydalar ise kısaca kronik rahatsızlıklara yakalanma oranını düşüren, biyolojik savunma mekanizmalarını güçlendirici etkiye sahip olan, yaşlanma karşıtı ve sağlığı koruyucu etkiye sahip olan içeceklerdir.

Fonksiyonel içecekler bünyelerinde barındırdıkları biyolojik olarak yararlı olan yüksek vitamin, mineral, kolajen, antioksidan gibi maddeler açısından zengin olan ve tadını da meyve sebzelerden alan bir içecek grubudur. Bu nedenle de fonksiyonel içecekler çok önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkar.

Fonksiyonel İçeceklerin En Temel Faydaları Nelerdir?

Doğal kaynak suları kullanarak üretilen, şeker ilavesi bulunmayan fonksiyonel içecekler sağladıkları etkiler sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ana vitamin ve minerallerin bir kısmını karşılayabilir. Bu özelliği sayesinde de son dönemlerde pek çok kişi tarafından tercih edilen ve sıklıkla kullanılan ürünler olmuştur.

Fonksiyonel içecekler içerdiği C vitamini, çinko gibi çok çeşitli bileşenler sayesinde bağışıklık sistemi açısından da çok önemli bir katkı sağlar. Bunun yanı sıra içerdiği yüksek lif oranı sayesinde hem sindirim sistemine yardımcı olur hem de tok kalmaya yardım eder. Fonksiyonel içecekler içerdikleri maddelere, özlere bağlı olarak pek çok farklı özellikte gösterebilir. Örneğin içeriğinde aloe vera ya da üzüm gibi maddelerin olduğu içecekler saç, tırnak ve cilt gibi pek çok bölgeye olumlu etki yapar.

Aynı şekilde kivi, salatalık gibi maddeler içeren içecekler ise B6 gibi çeşitli vitaminler içermeleri bakımından vücudunuza enerji sağlayabilir. Bu bakımdan da aslında fonksiyonel içecekleri zaten insan sağlığı için önemli olan suyun yanı sıra daha da güçlendirilmiş ve tatlandırılmış takviye edici ürünler olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Bu nedenle de fonksiyonel içecekleri diyette olan kişiler ara öğün olarak tüketebilir ya da yemeğin yanında veya sonrasında kolaylıkla tüketebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. O da eğer fonksiyonel içecek almayı düşünüyorsanız bunu Marsu gibi kalitesini kanıtlamış distribütörlerden ve Sırma gibi piyasada kalitesini kanıtlamış olan üreticilerden almanız önerilir. Böylelikle kaliteli fonksiyonel içeceklerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :