Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Günde Ne Kadar Su İçilmeli

İnsan sağlığını korumak istiyorsa her gün düzenli olarak su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Erkek vücudunun % 60’ı kadınların ise % 50’si sudan oluştuğunu göz önünde bulundurduğumuzda suyun insan hayatı için ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmış olacaktır.

Yetişkin bir insan günde en az 8 bardak su içmesi gerekir. Ancak bu sayı kişinin günlük yaşam aktivitesine göre daha da fazlalaşabilir. Örneğin yapılan iş çok terlemeyi gerektiriyorsa bu durumda kaybolan suyun mutlaka yerine konulması gerekir ki bu da günde en az 2,5 litre su demektir.

Neden Su İçmeliyiz?

Su yediğimiz besinlerin vücutta parçalanmasını sağlar ve sindirim sisteminin çalışmasını düzene koyar. Cildin yenilenmesini sağlayarak elastikiyetini artırır. Yani düzenli su içtiğinizde daha parlak bir cilde sahip olursunuz

Su az tüketildiğinde fark edilebilecek ilk sorun baş ağrısı ve unutkanlıktır. Bu da demek oluyor ki, su beyin için çok önemlidir. Bu sayede vücut fonksiyonları daha net bir şekilde çalışabilir. Suyun kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kalp atışını düzene koyar ve bağırsakların düzgün çalışmasına aracılık eder.

Metabolizma su sayesinde çalışır bu sayede alınan kalorilerin yakılması sağlanmış olur. Diyet yaparken hangi listeyi kullanırsanız kullanın hepsinde bol su tüketimi ilk sırada yer alır.

Suyun görevleri arasında kanın sulandırılmasını sağlamak ve bu sayede pıhtılaşmayı engellemek vardır. Suyu az tükettiğinizde stres ve gerginliğiniz artar bağışıklığınız düşer.

Yetişkin Biri Günde Ortalama Kaç Litre Su İçmelidir?

Sağlıklı bir insan gün boyunca tükettiği suyun 1,5 litresini idrar 1 litresini nefes ve terlemeyle atar. Bu da demek oluyor ki vücudumuzun günde 2,5 litre suya ihtiyacı vardır. Suyun kaybedilen % 20’lik bölümü gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinlerden karşılanır ve geri kala 2 litrede sağlığınızı düzene koyabilmeniz açısından size destek olacaktır.

Çay, Kahve Suyun Yerini Tutar mı?

İçecekler sıvı olsa da suyun yerini hiçbir şey tutmaz. Çay ve kahve gibi içecekler suyun yerini tutmayacağı gibi susuzluk hissini de ortadan kaldıracağı için kişinin daha az su tüketimini sağlayacaktır. Bu nedenle çay ve kahveyi gün içerisinde sizin susuzluğunuzu gidermek için tüketmemeniz gerekir.

Siparişleriniz için https://www.marsu.com.tr/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş :