Hamileler İçin Su Tüketimi Rehberi

Hamileler İçin Su Tüketimi Rehberi

Su yaşamamızın temelini oluşturan en önemli bileşendir. Vücudumuzdaki temel işleyişi düzenleyen ve organlarımızın doğru bir şekilde işlemesi için önemi yadsınamaz olan suyu ne kadar tükettiğimize dikkat etmeliyiz.

Hayatımız boyunca belli başlı dönemler su tüketimimize normalden daha fazla dikkat etmemiz gerekebilir. Belli başlı dönemlerde ise beslenme ve sıvı tüketimi alışkanlıklarımızı değişikliğe uğratmamız gerekebilir. Bu dönemlerden belki de en kritiği hamilelik dönemidir.

Hamilelik döneminde gerek kendi vücudumuzdaki değişiklikler açısından gerek bebeğin sağlığını etkileyecek olan unsurlar açısından beslenme ve sıvı tüketimi alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir.

Hamilelik Döneminde Su Tüketimi

Hamilelik döneminde vücudun sıvı ihtiyacıyla beraber su tüketimine olan ihtiyacı da artmaktadır. Bu sebeple, hamilelik döneminde, doktorlar tarafından da tavsiye edildiği üzere, su tüketimi artırılmalıdır. Hamilelik esnasında su ihtiyacı normal zamanlarda olduğu gibi günlük olarak kahve, çay ya da gazlı içecekler ile kapatılamamaktadır. Bunun sebebi bu gibi içeceklerin tüketiminin hamilelik boyunca tavsiye edilmemesidir.

Hamilelik Döneminde Su Tüketiminin Faydaları

Anne adaylarının bolca su tüketmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Bunun sebebi her şeyden önce hamilelikte vücudun değişime uğramasıdır. Kabızlık ve basur gibi problemler yaşayabilen anne adaylarının bol su tüketmesi bu tarz problemleri azaltmaktadır.

Bolca su tüketmek anne adaylarının yaşayabileceği idrar yolu enfeksiyonlarının riskini de düşürmektedir. Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının sıkça yaşadığı bir başka problem olan rahim kasılmaları ise yeterli su tüketimiyle azaltılabilir.

Su tüketiminin kararında olmasının cilde olan faydalarını başka yazılarımızda da anlatmıştık. Cildi yenileyici ve koruyucu etkisi yüksek olan suyun kararında tüketiminin özellikle hamilelik döneminde fazlaca görülen çatlak problemine karşı da koruyucu olduğu bilinmektedir.

Her şeyden önemlisi hamilelik esnasında annenin tükettiklerinin bebekleri de etkiliyor olmasıdır. Bu sebeple, anne adayları tükettikleri gıda ve sıvılarda bebeği de düşünerek hareket ederler. Bu noktada bol su tüketimi bebeğin suyunun azalması ve temizlenememesini engeller. Mide ile ilgili sorunlar yaşayan, bulantısı olan ve bu problemlerinin azaltılmasını isteyen anne adayları da yeteri miktarda su içtiklerinde bu şikayetlerinin azaldığını görebilir.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :