Hamilelik Döneminde Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelik Döneminde Su Tüketimi Nasıl Olmalı

Bedenimizin sağlıklı bir şekilde çalışmasında büyük rol oynayan sistemler için su oldukça önemlidir. Özellikler hamile bireyler için oldukça önem taşıyan su, gün içerisinde yeterli miktarda tüketilmelidir. Hamilelik döneminde artan su ihtiyacı sebebi ile hamilelerin dikkat etmesi gereken su ihtiyacı; kahve, çay ve diğer sıvı maddelerle giderilmeye çalışılmamalıdır. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için su ihtiyacı, su tüketimi ile giderilmelidir.

Her açıdan sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemli bir rolde olan su, gebelik döneminde önemi artan bir besindir. Hamile olmayan bir kişinin gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı 2, 2,5 litre arasında değişim gösterirken, hamilelerin gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı 3, 3,5 litre arasındadır. Bunun sebebi annenin kendi fizyolojik su ihtiyacına bir de fetal büyüme dahil olduğu içindir. Bu sebeple insan vücudu hamilelik döneminde daha çok suya ihtiyaç duymaktadır.

Hamilelikte su içmenin önemi hem bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemlidir. Gebelikte su tüketimi yeterli miktarda sağlanırsa, bebeğin sağlık açısından riskleri azalmaktadır. Aynı zamanda sindirim, emzirme, kasılma ve cilt sorunlarının önüne geçilebilir.

Hamile Kişiler Neden Daha Fazla Suya İhtiyaç Duyar?

Gebeliğin başlangıcından sonuna kadar vücutta oluşan değişimlerden biri olan karındaki sıvı oluşumu için sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Anne karnında oluşan amniyotik sıvı içerisinde yaşayan bebeğin hücre yapısı ortalama %80 oranında sudan ibarettir. Hamilelikte su tüketimi, direkt olarak bebeğe etki ettiği için annenin günlük su tüketimi oldukça önemlidir.

Hamilelikte Bol Su Tüketmenin Önemi

Gebelik döneminde tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Su, bebeğin gelişiminde büyük bir etkiye sahip olan besinler arasında yer almaktadır. Fakat su besininin hem bebeğiniz hem de sizin için faydalı olmasını istiyorsanız yalnızca su içmeniz yetmez. Günlük olarak yeterli miktarda su tüketmeniz gerekmektedir. Hem bebeğiniz hem de sizin için riskli durumların ortadan kalkması için yeterli su tüketmek önemlidir.

Hamilelik dönemindeki bir kişinin gün içerisinde gereken miktarda su tüketmemesi durumunda, düşük amniyotik sıvı sebebi ile erken doğum gerçekleşebilir. Bununla birlikte bebeğin beyin gelişimi olumsuz etkilenebilir.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :