İçme Suyu pH Değeri Ne Olmalı?

İçme Suyu pH Değeri Ne Olmalı

Suyun pH değeri içeriğinin asidik ya da bazik durumunu ifade eden ölçü birimi olmaktadır ve genellikle suların pH değerleri 0 ile 14 arasında değişiklik gösterebilmektedir. 0- 7 arası asidik, 7- 14 arası ise bazik su anlamına gelmekte olup, 7 nötr bir derece olarak kabul edilmektedir.

Suyun pH derecesi de 0’dan 14’e kadar olan değerleri kapsamaktadır. 0- 7 arası asidik, 7 nötr ve 7- 14 arası alkali su olarak isimlendirilmektedir. Saf suyun pH derecesi 7 olmaktadır. Suyun asidik özellik göstermesi, içeriğinde fazladan karbondioksit bulunması, alkali özelliği göstermesi ise fazladan kalsiyum bikarbonat ve alkali tuzları içerdiği anlamlarına gelebilmektedir. Ayrıca içeriğinde potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunması suyun asitlik derecesini de düşürebilmektedir. Alkali sular, insan sağlığı açısından daha verimli ve faydalı olarak kabul görmektedir.

Doğada bulunan kaynak sularının pH değerleri içerdikleri maddelere göre oldukça farklılık gösterebilmektedir. Hem doğal kaynaklarda hem de içme sularında suyun pH değerinin hafif alkali ya da nötr olması tercih edilmelidir. Ayrıca kaynak sularında en uygun pH değeri 6,5 ile 8,5 arası olmalıyken içme sularında ise 6,5 ve 9,2 arası olması uygun görülmektedir.

İdeal suyun pH değerinin yanında sertlik derecesi de sağlık açısından oldukça önemli bir değer olmaktadır. Sertlik derecesi suyun içeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum miktarlarının toplamına eşit olmaktadır. Az miktarda kalsiyum ve magnezyum içeren sular yumuşak olarak tanımlanmakta ve içimi oldukça yumuşak olmaktadır. Türkiye’de kullanılan içme sularının sertlik dereceleri genel olarak azdır ve suyun sertlik derecesi gibi suyun pH değeri de kalsiyum ve magnezyum değerlerine bağlı olmaktadır.

Eylül Su Bayileri

Ancak sağlıklı, taze su için eylül su gibi pH değeri en ideal olan suları tercih etmeniz daha doğru bir hareket olmaktadır. En uygun pH değerli sular için eylül su bayilerinden eylül su alabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli bir su içebilmek için ideal pH değerine sahip, sağlıklı ve taze suların tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde en doğru tercih Eylül su bayilerinden kolaylıkla temin edebileceğiniz eylül sular olmaktadır. Çünkü, en saf ve en dengeli sular için eylül su çok sıkı çalışmaktadır ve her zaman müşterilerine tazeliği ve sağlığı getirmeyi amaçlamaktadır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :