İçme Suyundaki Kirliliğin Nedenleri

İçme Suyundaki Kirliliğin Nedenleri

Dünya 4/3 oranında suyla kaplı, ancak var olan suyun % 1’den daha az kısmının insanların kullanımına uygun olması düşündürücü. İnsan sağlığı için suyun vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüzde, var olan tatlı su kaynaklarının önemini iyi kavramak gerekiyor.

Tatlı su kaynaklarımız az, fakat sürekli kirleniyor olması da büyük bir problem. Uzmanlara göre tatlı suların kirlenmesinde özellikle kentsel yaşam, sulama ve enerji faaliyetleri başı çekiyor. Bugün gelişmekte olan ülkelere maalesef ki kanalizasyonunu doğrudan su kaynaklarına akıyor ve bu sayede de kirlilik her geçen gün biraz daha buyuyor. Kısacası yanlış kullanım ve endüstriyel faaliyetlerden kaynaklı olarak yılda 300–400 milyon ton atık, sulara karışıyor.

Sulardaki kirliği 4 kategoride değerlendirecek olursak şöyle belirtebiliriz.

Yüzey Sularındaki Kirlilik

İnsanlar su tüketimini bilinçsiz bir şekilde yaparken özellikle plastik şişeler, yağ ve benzin gibi atıklar yüzey sularındaki kirlenmelere neden oluyor.

Yeraltı Sularındaki Kirlilik

Yeraltı sularının kirlenmesinde en önemli nedenler, toksinler, tarım ilaçları, gübreleme ve pestisit gibi atıklar rol alıyor.

Mikrobik Kirlilik

Artırılmamış suların içerisinde bulunan mikroorganizmalar, bakteri, virüsler, kolera, tifo gibi salgın hastalıklara yol açabiliyor.

Kimyasal Kirlilik

Enerji santralleri, fabrikalar, çiftlikler kısacası seri üretime bağlı olan tesislerden çıkan atıklar kimyasal kirliliğe neden oluyor.

Sonuç

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumların dışında insanların kullanımına bağlı birtakım kirlilikler ortaya çıkabiliyor. Yapılan araştırmalara göre 1 litrelik kullanılmış sıvı yağ doğaya döküldüğünde yaklaşık 1 milyon metreküp temiz su kirleniyor. Yani genel olarak kirleticiler olsak da bireysel de ciddi boyutlara varan kirliliğe neden oluyoruz.

Her tarafımız su olsa da insanların kullanımı için uygun olan su kaynakları maalesef ki sınırlı. Bu nedenle insanlar kirlilik nedeniyle ciddi bir tehditle karşı karşıyalar. Şehir şebekelerinden akan sularda bu kirlilikten nasibini alıyor. Bu nedenle özellikle içme suyu seçiminde şebeke değil damacana suları tercih etmek çok daha mantıklı ve sağlıklı bir çözüm.

Biz Sırma Grup İstanbul Anadolu Yakası Resmi Distribütörü Marsu olarak satışını yaptığımız damacana sularını sağlıklı bir ortamda doldurur evinize kadar getiririz.

Marsu ile tanışmak için https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilir, isterseniz 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızı arayabilirsiniz.

Paylaş :