İyi ve Kaliteli Suyun Özellikleri Nelerdir?

İyi ve Kaliteli Suyun Özellikleri Nelerdir

Bütün canlılar için su çok önemlidir. Çünkü, her canlının yaşayabilmek için belli bir oranda su tüketmesi gerekir. Bu nedenle su aslında tüm canlıları için bir yaşam kaynağı görevi görür. Ancak, her suyun insan sağlığı için iyi olmadığı da bilinen bir gerçektir. Üstelik bazı suların insan sağlığına zarar verme olasılığı da unutulmamalıdır. Bu sebeple sizler için iyi ve kaliteli suyun hangi özellikleri taşıması gerektiği ile ilgili bilgiler derledik.

Hastalık Yapıcı Mikroorganizmalar İçermemeli

İyi ve kaliteli suyun içinde çeşitli mikroorganizmaların olması çok normaldir. Ancak, bu mikroorganizmaların zararsız olması ve insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olması gerekir. Bu nedenle de iyi ve kaliteli bir su içmek isteyen kişilerin tükettikleri suların kaynak suyu olması ya da Marsu gibi kaliteli su sağlayıcılarından hazır olarak alınmış olması önerilir.

Kokusuz, Renksiz, Berrak ve İçimi Hoş Olmalı

Sağlıklı, iyi ve kaliteli sular kokusuz, renksiz ve berrak olmalıdır. Çünkü, doğal suların kendi başlarına bir kokuları veya renkleri yoktur. Doğal suların hepsi kokusuz ve şeffaftır. Bu nedenle kaliteli ve sağlıklı bir su tüketmek için öncelikle suyun nereden geldiğine, kokusunun olup olmadığına, renginin şeffaf olup olmadığına bakılması gerekir. Çünkü herhangi bir renge sahip olan ya da kokuya sahip olan sular sağlıklı sular değillerdir.

Suda Tat Veren Maddeler Bulunmamalı

Doğal suların herhangi bir tadı yoktur. Bu nedenle de içilen sulardan bir tat alınıyorsa ki bu tat güzel bir tat bile olsa büyük ihtimalle iyi ve kaliteli bir su değildir. Çünkü, iyi ve kaliteli suların yukarıda da bahsedildiği gibi herhangi bir kokusu, tadı veya rengi yoktur. Eğer içtiğiniz suyun tadı, rengi ya da kokusu varsa daha şüpheci yaklaşmanız önerilir.

pH Değeri 7+ Olmalı

Suların kendi içlerinde bir pH değerleri vardır ve bu değerler kapsamında suyun pH değerinin 7+ olması beklenir. Çünkü, pH değeri alınan ya da içilen suyun asidik ya da bazik olmasını belirleyen en önemli değerlerden biridir.

https://www.marsu.com.tr 

Paylaş :