Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir

Sert sular ile yumuşak sular arasında görüntü bakımından çok büyük bir farktan bahsetmek mümkün değildir. Bunun ana sebebi ise sertliğe sebep olan iyonların insan gözü ile algılanmasının pek mümkün olmamasıdır. Ancak sert suları tatları ile ayırt etmek mümkündür. Çünkü, sert içme suyu tat bakımından da farklı bir tada sahiptir. Bu yönü sayesinde de yumuşak sulardan ayırt etmek mümkündür. Fakat yine de sert ve kireçli suların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Sizler için bu zararlardan birkaçını kısaca özetledik.

Böbreklerde Depolanır

Sert sular içildiği takdirde vücuda normalden daha fazla kalsiyum girer ve yaşamsal sistemin pek çok açısında kalsiyum önemlidir. Ancak, kalsiyumun olması gerektiğinden fazla alınması durumunda böbrek taşları meydana gelir. Hatta günümüzde böbrek taşlarının yaklaşık %70 ile %80 arasındaki kısmı kalsiyum oksalat, kalsiyum fosfat veya her ikisinin birleşmesiyle meydana gelir. Bu da böbreğe zarar verebilir.

Enfeksiyona Neden Olur

Kireçli sular belirli bir süre sonra çeşitli gereçlere çökebilirler. Bu da kullanılan çeşitli ürünlerde bir tabakanın oluşmasına neden olur. Üstelik bu tabaka nedeniyle sabunun erişemediği maddelerde bakterilerin çoğalacak ve istenilen hijyenin elde edilmesi zorlaşacaktır.

Deride Kurumaya Neden Olur

Sert sular içerdikleri yoğun iyon değerleri nedeniyle deride çeşitli kurumaların meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle de vücut temizliğinin yapıldığı sırada sert sularla yıkanmamak önemlidir. Çünkü, eğer sert sular ile yıkanılırsa cildinizde kaçınılmaz kurumalar meydana gelebilir.

Bu kurulukların giderilmesi için ise çok ciddi bir oranda kişisel bakım ürünü almanız gerekir. Özellikle de kuruyan ve sertleşen cildiniz için her bölgeye özel olan kozmetik ürünler kullanmanız gerekir. Aksi takdirde cilt kuruluğunuzu nemlendirmeniz zorlaşacaktır.

Kireçli Suların Zararları Nasıl Azaltılır?

Yukarıda kireçli su kullanımının meydana getirdiği bazı olumsuzluklardan bahsettik. Bu olumsuzlukların her birinin önemli sorunlar olmasına rağmen önleyebilmekte mümkündür. Bunun yapılabilmesi için ise yumuşak suların kullanılması önerilir. Böylelikle oluşabilecek pek çok durum yumuşak su kullanımı ile kaldırılmış olmuş. Yumuşak su seçiminde ise Marsu gibi bu alanda kalitesini kanıtlamış distribütörler ile iletişime geçilmesi mantıklı bir hareket olacaktır.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :