Kirli Su İçmenin Vücuda Zararları

Kirli Su İçmenin Vücuda Zararları

İnsan ömrü giderek kısalıyor ve bunun en önemli nedenlerinin başında da sağlıksız beslenme geliyor. Organik olmayan yiyecekler ve kirli sular insan yaşamını kısaltırken önlem alınmaması halinde işler daha da ciddi bir hal alabilir.

Su insanın yaşam fonksiyonlarının devam ettirilebilmesi için çok önemlidir, fakat kirli su içtiğinizde vücudunuzda neler olur hiç düşündünüz mü?

Kirli Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Su yalnızca içecek olarak sağlığımıza fayda sağlamıyor. Yıkadığınız tüm sebzeler ve meyveler, demlediğiniz çaylar ve pişirdiğiniz yemekler kirli su ile birlikte insan sağlığını etkiliyor.

İlk olarak içtiğimiz sudan bahsederek başlayalım: Su günlük olarak 2,5–3 litre civarında tüketilmesi gerekir. Su içtiğimiz andan itibaren vücutta emilmeye başlar, Su tek parça olmadığından dolayı vücutta sindirime gitmez ve doğrudan kana karışır. Kanda karşılaştıkları hücrelerin içerisine girer bu da sağlığımızın suyla birlikte doğrudan etkilenmesine neden olur. Bunun için her insanın sağlıklı su içmesi çok önemlidir.

Doğada insan sağlığını bozabilecek zararlı oluşumlar toprakta bulunurlar. Dolayısıyla içtiğimiz doğal suya topraktan bu oluşumların geçmesi muhtemeldir. Oluşumlar suya geçtiğinde ise su kirlenmiş olur. Suya karışan maddeler suyun üzerinde bir tabaka oluşturur ve bakteri gelişimine neden olur. Bakteriler beslenme bozukluklarına neden olur.

Topraktan suya karışma ihtimali olan maddeler: arsenik, baryum, benzen, kadmiyum, karbon tetraklorid, klor, klorobenzen, kloroform, kromyum, bakır, dikloroetilen, etilendibromid, florit, heptaklor vücutta birçok etkiye neden olabilir. Bu da ister istemez sağlığın bozulmasın neden olacaktır.

Kirli su içmek insan sağlığını ciddi tehlikeye atabilir. Bu nedenle içinde ne olduğunu bilmediğimiz ve temiz olduğuna inanmadığımız suları asla içmemek gerekir.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre % 69,8 oranında kirli su bulunuyor. Türkiye’de içilebilir sağlıklı su oranı % 14 olarak belirtilmiştir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar çerçevesinde kirli suyun insan sağlığına zararı çok büyüktür. Bu nedenle hazır su içmek çok daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :