Kışın Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Kışın Ne Kadar Su İçmeliyiz

Su özellikle yaz ve sıcak havada ihtiyaç duyduğumuz bir içecektir, ancak suyun her zaman insan hayatında önemli bir yere sahip olduğu da bilinir.

Su içme yaz aylarında ön plana çıkıyor olsa da kışında her insanın yeterli miktarda su içmesi gereklidir bu hayati bir önem taşır.

Kışın su tüketimiyle ilgili uzmanlardan yapılan açıklamaya göre. Kışın vücut ısının düşmesinden dolayı damarlar bu duruma önlem almak açısından çaplarını daraltırlar ve bu neticede dokulardan deri yüzeyine olan kan akışı da azalır. Bu durum sonucunda ise vücut daha fazla üşür. Yeteri kadar su içilmediğinde ise kan dolaşımı yavaşlar ve bunun da birtakım sorunları olur.

Su içmenin vücut ısısını dengelemede kritik bir rol oynadığını biliyoruz. Az miktarda içilen su vücut ısısının düşmesine neden olur.

Suyun Faydaları Nedir?

Vücudun sağlıklı kalabilmesi için yeterli miktarda su tüketimine ihtiyacı vardır. Vücudun tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ancak su sayesinde mümkün olacaktır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayacak olursak insan vücudunun % 60’ ı sudan oluşur ve eksik kalması durumunda farklı birtakım problemlerde kendisini göstermeye başlayacaktır. Özellikle yaz aylarında su kaybı çok olacağından yerine yenisinin konulmamış olması vücudun kendisini yorması ve bitkin kalmasına neden olacaktır. Kışın ise damarların çapının daralmasından dolayı tüketilmesi gereken miktar yaza göre daha az olabilir ancak olabildiğince yeterli miktarda su tüketilmesi yaz ve kış aylarında büyük öneme sahiptir.

Her gün düzenli olarak su içtiğinizde bağışıklık sistemini de korumuş olursunuz. Bununla da kalmayarak üst solunu yolları enfeksiyonlarının da önüne geçmiş olursunuz. Gribal enfeksiyonlar, idrar yolları enfeksiyonları konusunda önleyici bir etkiye sahiptir.

Yeterli miktarlarda su içilmediğinde karaciğeriniz ve böbreklerinizde de birtakım fonksiyon kayıpları meydana gelmeye başlayacaktır. Buda sizi uzun süreler boyunca baş etmek zorunda kalacağınız hastalıklar ve tedavi süreçleri olacağı anlamına gelecektir.

Su Zehirlenmesine Dikkat

Su tüketiminin önemine değindik ancak fazla su tüketmenin beraberinde getireceği riskleri de unutmamak gerekiyor. Örneğin su zehirlenmesi kişinin çok fazla su tüketmesi durumunda karşılaşabileceği önemli problemlerden bir tanesidir.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :