Koronavirüs İçin Su Tüketmenin Önemi

Koronavirüs İçin Su Tüketmenin Önemi

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kişinin hayatlarını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını sürecinde su tüketiminin önemi de çeşitli uzmanlar tarafından gündeme defalarca getirildi. Bu sayede de bu işin uzmanı olan kişilerin ifadeleri sayesinde toplumda su içmenin değeri daha da arttı.

Bir insanın vücudunun ortalama üçte ikisinin sudan meydana geldiği düşünüldüğünde ise su tüketiminin öneminin anlaşılması oldukça efektif bir durum oldu. Çünkü, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için vücudumuzun tam performans çalışması gerekmektedir. Bunun içinde vücudun üçte ikisini oluşturan suyun tüketilmesi bir tercihten çok zorunluluk olmuştur. Eğer kişi bağışıklık sisteminin tam performans çalışmasını istiyorsa o zaman Marsu gibi kaliteli su tedarikçilerinin sağladığı cam şişe, pet şişe, damacana gibi su kaynaklarından su tüketmelidir. Aynı zamanda da su tüketim oranına dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde bağışıklık sisteminin verimli çalışması zorlaşacaktır.

Ayrıca yapılan çeşitli araştırmalara göre az su tüketildiği takdirde alerjik reaksiyonların gelişimi hızlanmakta, enfeksiyon etkeninin solunum yolu mukozalarına yapışması kolaylaşmaktadır. Bu durumda solunum yollarını savunmasız bırakmakta ve koronavirüsün bu savunmasız noktalara yapışması ve yerleşmesi kolaylaşmaktadır.

Yetersiz Su Tüketiminin Neden Olduğu Problemler

Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlü olmasının ana temellerinden birinin vücut içerisindeki suyun dolaşımına bağlı olmasıdır. Çünkü, su belirli oranlarda bağışıklık sistemindeki hücreleri beslemekte ve güçlendirmektedir. Eğer bu su az olursa da hücreler yetersiz beslendiği için güçsüzleşecektir. Bunun önlenmesi için su içilmesi önemli olmaktadır.

Yeteri kadar su tüketilmediği durumlarda bireylerin yoğun baş ağrıları, ağız kokuları, kabızlık, şişkinlik ve gaz sıkıntıları gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Ayrıca, kemik erimesi, ciltte kuruluk, kırışıklık, börek taşı gibi pek çok problemle de karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Bunların yanı sıra vücutta toksinlerin birikmesiyle idrar çıkışında azalma nedeniyle vücudun sıvı dengesi bozulabilmektedir. Bu kapsamda da zararlı toksinleri atamayan vücudun savunma gücü düşmekte ve hastalıklara daha açık hale gelmektedir.

Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Günlük su tüketimi konusunda net bir oran vermek çok zor olmaktadır. Çünkü her bir birey farklı özelliklere sahiptir ve doğal olarak vücutlarının ihtiyaç duyacağı su miktarı da farklı olmaktadır. Bunun için günde üç litre su için ya da beş bardak su için gibi kesin sonuçlar vermek mümkün olmamaktadır. Bunun yerine bireylerin uzman bir görüşe başvurması ve gerekli testlerin ardından bu oranın belirlenmesi önerilmektedir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :