Maden Suyu Nedir? Soda ile Farkı Nedir?

Maden Suyu Nedir-Soda ile Farkı Nedir

Maden suları aslında uzun zamandır hayatlarımızın içinde olan genellikle ara sıra alınan içecekler olmaktadır ve sıklıkla soda ile karıştırılmaktadır. Hatta pek çok kişi tarafından aynı şeyler olduğu sanılmaktadır. Ancak bu doğru değildir. Çünkü maden suyu ve soda iki farklı ürün olmaktadır.

Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında olan yeraltı sularından kuyunun açılması ile ya da kaynaktan doldurulması sayesinde elde edilen, çözünmüş katı madde içeriği ortalama 250 ppm’den daha az olmayan suların genel adıdır.

Maden suları çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içermektedir. Bu durumda mineralli suları diğerlerinden ayırana önemli bir noktadır. Çünkü maden suları daha kaynağından ilk elde edildiğinde bile belirli oranlara mineral ve iz elemente sahip olmaktadır. Kaynağından elde edilen 500 ppm’den daha az mineral içerdiği tespit edilen sulara düşük mineralli su, 1500 ppm’den daha fazla mineral içerdiği tespit edilen sulara da yüksek mineralli su adı verilmektedir.

Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkartılmaktadır, çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşımakta ve magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncı vasıtasıyla yeryüzüne çıkmaktadır. Yeryüzüne doğru ilerlerken yolunun üstündeki mineralleri de toplamaktadır. Bu nedenle de maden suyu mineral bakımından oldukça zengindir.

Maden suyu ihtiva ettiği alkali oluşturucu minerallerle vücudun çeşitli elektrolitlerinin konsantrasyonunu düzenlemektedir ve özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat yoğunluğunu dengelemektedir. Bu mineraller, organizmanın biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılmakta ve düzenlemektedir.

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Farklar Nelerdir?

Temelde maden suyu da soda da insanların midelerini rahatlatma noktasında ekili olmaktadır. Ancak maden suyu saf bir mineral deposu olmaktadır.

Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden meydana gelen bir içecektir. Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonhidrat eklenmesi durumunda elde edilmektedir. Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral bakımından fakir kalmaktadır.

Bu nedenle de maden suyu ile sodanın aynı olduğunu söylemek doğru olmamaktadır. Çünkü her iki üründe aslında her ne kadar mideyi rahatlatıyor olsa da içerik bakımından farklıdır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :