Maden Suyu Tüketmek İçin 5 Neden

Maden Suyu Tüketmek İçin 5 Neden

Doğal kaynak suyu olan maden suyu, jeolojik olarak korunan yeraltı kaynaklarından elde edilir. Maden suyu, yer altından çıkarken karbondioksitin yanında çözünen mineral tuzları ve elementleri de beraberinde getirir. Maden suyu; potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi insan vücudu için yararlı mineralleri içeriğinde barındırır. Bu sebeple çoğunlukla yaz aylarından tüketimi önerilen maden suyu, yoğun terleme sonucunda kaybedilen minerallerin geri kazanılmasında önemli rol oynar.

Coğrafi konumu dolayısıyla Türkiye’de sıkça elde edilebilen maden suyu, en sağlıklı içecekler sıralamasında sudan sonra gelir. Buna karşın Türkiye’de tüketimi yaygın olmamaktadır. Avrupa’daki maden suyu tüketimine bakıldığında yılda bir kişinin içtiği maden suyu 100 litreyi geçmektedir. Türkiye’deki maden suyu tüketimi ise kişi başı yıllık ortalama 5 litredir. Hamilelikte maden suyu tüketimi göz önünde bulundurulduğunda ise sınırlı şekilde tüketilmesi önerilir.

Böbreklerde Taş Oluşumuna Engel Olur

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen maden suyu, magnezyum ve kalsiyum içermesi sebebiyle sıklıkla tercih edilir. İdrar yolunda bulunan iltihabı önleyerek veya iyileştirerek sağlıklı bir vücuda kapı aralar. Aynı zamanda böbreklerde taş oluşumunu önler.

Böbreklerdeki taş oluşumunu engellemesinin yanında böbreğin işlevselliğini desteklemektedir. Böbreğin görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesinde oldukça etkilidir.

Metabolizma Üzerinde Olumlu Etkileri Vardır

Metabolik açıdan oldukça yararlı olan maden suyu, safra kesesini çalışma konusunda destekler. Bununla birlikte pankreasın işlevlerine yararlı etkisi bulunur. Diyabet hastalığında insüline olumlu etki eder.

Mideye İyi Gelir

Mide iltihaplanmalarında ve mide asidi oranının yüksek olması durumunda, içeriğinde bikarbonat bulunan maden suyu iyileştirici özelliğe sahiptir.

Sindirim Sistemini Destekler

Yeterli miktarda su içmeyen, az hareket eden ve yetersiz beslenen bireyler, sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlarla baş başa kalır. Bu gibi vücudun yetersiz beslenmesinden ve hareket etmesinden kaynaklı gelişen hastalıklardan en önemlisi kronik kabızlıktır. Bu hastalığın önlenebilmesi veya iyileştirilebilmesi için maden suyu tüketimi oldukça önemlidir.

Cilt Sorunlarını Önler

Doğal maden suyu, pürüzsüz ve canlı bir cildin sırrıdır. Yeterli su tüketiminin yanında dikkat edilmesi gereken bir konu olan maden suyu tüketimi, cilde iyi gelmektedir. Gergin bir cilt için gerekli olan maden suyu yalnızca içildiğinden değil, sürüldüğünde de cilde iyi gelmektedir.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş : 

Menü