Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Vücudumuz gün içerisinde pek çok vitamin ve minerale ihtiyaç duymaktadır ve her ne kadar bazı besinler günlük alınması gereken vitamin ve minerallerin bir kısmını karşılasa da doğal maden suyunun vücuda sağladığı faydalar da azımsanamayacak kadar önemli olmaktadır.

Mineralli maden suyu kalsiyum, sodyum, magnezyum ve klorür bakımından zengin olmaktadır. Maden sularında bulunan doğal mineraller, birçok farklı sağlık probleminde fayda sağlamaktadır. Özellikle sindirim sistemi için önemli bir yere sahip olan maden suyu, içeriğindeki elementler sayesinde mide problemlerinin giderilmesinde etkin rol oynar.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suları, kemik ve diş gelişiminde yardımcı, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılama konusunda etkinli ve kemiklerin güçlenmesinde de aktif rol oynamaktadır. Özellikle büyüme çağındaki çocukların ve hamilelerin artan mineral ihtiyacının karşılanması hususunda etkili olmaktadır.

Maden suları, vücuttaki yağı metabolize etmekte, kilo vermeye yardımcı olmakta, yağ yakmayı kolaylaştırmaktadır. Kan basıncının dengelenmesi konusunda yardımcı olmasının yanı sıra kan değerlerinin korunmasına da katkı sağlamaktadır. Kötü kolesterolü düşürmekte, kolesterolün büyümesini ve birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azaltmaktadır.

İçeriğindeki bikarbonat sayesinde şişkinlik, hazımsızlık ve kabız gibi problemleri ortadan kaldırmakta, mide asitlerini dengeleyerek midede oluşan yanmaları gidermekte, fiziksel hareketlerin daha kolay yapılmasını sağlayarak, kaslarda meydana gelen kasılmaları önlemektedir.

Bunların yanı sıra maden suları, cilt dostu ürünler olmakta, kolajen üretimini desteklemekte, ciltte meydana gelen koyu renk oluşumlarını ve kırışıklıklarını azaltmakta, cilde parlaklık vermektedir. Aynı zamanda da saç tellerine mineral takviyesi yaparak güçlenmelerini sağlayarak saça parlaklık kazandırmaktadır.

Maden Suyu Ne Zaman İçilmeli?

Maden suyu genel olarak günün istenilen saatinde tüketilebilmektedir. Özellikle vücudun susuz kaldığı yaz ve kış aylarında günde 1 bardak maden suyu içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara iyi gelen maden suyu, yemeklerden hemen sonra içildiği taktirde mideyi daha fazla şişirmektedir. Bu yüzden yemek yedikten 1 saat sonra içilmesi önerilmektedir.

Günde Ne Kadar Maden Suyu İçilmeli?

Maden suyunu yetişkinlerin günde en az 2 kere tüketmesi önerilmektedir. Özellikle sindirim problemi yaşayan kişilerin günde 2 şişe maden suyu içmesi sağladığı yararlar bakımından daha etkili olmaktadır. Ayrıca, 7 yaşından büyük olan çocuklarında günde 1 şişe maden suyu içmelerinde bir sorun bulunmamaktadır.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :