Narın Faydaları Nelerdir? Narlı Soda Sağlıklı Mı?

Narın Faydaları Nelerdir-Narlı Soda Sağlıklı Mı

Tadı, rengi ve kokusu ile diğer pek çok meyveden daha farklı olan nar, oldukça sevilen bir meyvedir.

Aynı zamanda da güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olması bakımından birçok diyet programında da tavsiye edilen bir meyvedir. Çünkü, nar içerdiği çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı için de önemli bir besin olma özelliğine sahiptir.

Nar Nedir?

Ana vatanı Batı’dan Orta Asya’ya kadar uzanan ve özellikle de Akdeniz bölgesinde yetiştirilen nar Latince adıyla Punica granatum L. çok uzun yıllardır yiyecek ve içeceklerde kullanılan ve tüketilen bir meyvedir. Aynı zamanda da pek çok kültürde insan sağlığını destekleyen bir besin olarak geçer.

Nar içerisinde barındırdığı potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri gibi çeşitli yararlı maddenin yanı sıra A, C, K, B vitaminleri ve folik asit barındıran bir meyvedir. Bununla birlikte güçlü bir polifenol içeriğine sahip olan nar antioksidan özelliği en yüksek olan bitkiler arasında kendine yer edinmiştir.  Bu nedenle de pek çok yerde kullanılan bir meydedir.

Narın Kullanıldığı Yerler?

Nar içerisinde barındırdığı çeşitli yararlı maddeler sayesinde nar ekşisi, nar sirkesi, nar çekirdeği, nar kabuğu, narlı maden suyu ya da narlı soda ve benzeri gibi pek çok gıda ve kozmetik maddesinde kullanılan ve ciddi bir kullanım alanına sahip olan bir bitkidir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar insan sağlığı için çok yararlı bir meyvedir. Çünkü içerdiği vitamin, mineral ve güçlü antioksidan maddeler sayesinde vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını, hücrelerin serbest radikallere karşı dayanabilmesini, kanser gibi hastalıkların ihtimalini düşürmesi, yaşlanmanın etkilerini azaltması gibi pek çok faydaya sahiptir.

Aynı zamanda A, C ve E gibi vitaminleri bünyesinde barındırması açısından antiviral, inti-tümör özelliklerine de sahiptir. Bu nedenle de nar alerjisi olamayan herkesin hayatında nar meyvesine yer vermesi gerek meyvenin yenmesi gerekse nar aromalı maden suları gibi nar içeriğine sahip olan maddelerin tüketilmesi önerilir. Böylelikle hem daha sağlıklı bir yaşam elde edebilir hem de kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :