Pet Şişe Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pet Şişe Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok su pet şişelerde depolanır ve pet şişelerde satılır. Bu nedenle de pet şişe kullanırken dikkat edilmesi gereken belirli durumların varlığından söz etmek gerekir. Sizler için temel anlamda bu pet şişe kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları hazırladık.

Pet Şişelerin Kullanım Ömrüne Dikkat Edin

Pet şişelerdeki hazır sularınızı serin, karanlık ve kuru bir yerde saklamanız önerilir. Aynı zamanda özellikle suyunuzu kimyasalların, temizlik malzemelerinin ve benzin gibi çeşitli maddelerden mümkün olduğunca uzağına koymanız önerilir. Çünkü, suların yapıları bakımından kokuları üzerlerine çekme eğilimleri vardır ve bu maddelere yakın olurlarsa suyun kalitesi bozulabilir. Bunun dışında ise pet şişeleri uygun koşullarda tuttuğunuz takdirde şişe üstündeki raf ömrü boyunca şişeleri saklayabilirsiniz.

Damacanaların dışında kalan içme suyu ambalajlarının her biri yalnızca tek kullanımlıktır. Bu nedenle pet şişelerinizi tek sefer kullanmanız önerilir. Damacanalar için ise işler daha farklıdır. Damacanalar kırılmadıkları takdirde ilgili yönetmeliğe göre 75 defa doldurulabilir ve 3 yıl kullanılabilir.

Damacana ambalajları için 3 ay, pet ambalajlar için 2 yıla kadar raf ömrü verilir. Ancak 5 litrenin üzerindeki herhangi bir ürün maksimum 7 gün içerisinde tüketilmelidir.

Pet Şişe Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekiyor?

Pet şişe alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aslında aldığınız pet şişedeki suyun ilgili bakanlık tarafından izninin olup olmadığını incelenmesidir. Bu nedenle de pet şişede su almadan önce gerekli izinlere sahip olup olmadığının incelenmesi önerilir. Çünkü, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmaması size suyun sağlığı hakkında büyük bir bilgi verecektir.

Satın aldığınız suyun dört ayrı yerinde ve etiketinde aynı zamanda da gövdesinde kabartma yazının olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, emniyet bandında ve kapağında suyun markasının bulunmasına da dikkat etmeniz ve etiket bilgilerini iyi analiz etmeniz gerekir. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İmalat ve son kullanma tarihi, parti ve seri numarası, şirket logosunun ayrıca damacana ambalaj üzerinde kabartma ile yazıyor olması hususuna da dikkat etmeniz önerilir. Güvenlik bandına dikkat etmek, suyu açanın ilk siz olduğunun göstergesi olacağı içinde daha güvenli bir sürecin yaşanması sağlanacaktır.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :