Polikarbonat Şişe Ambalaj Özellikleri Nelerdir?

Polikarbonat Şişe Ambalaj Özellikleri Nelerdir

İçtiğimiz suları yanımızda taşıyabilmek, muhafaza edebilmek ve temiz tutmak için saklama ve taşıma yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılanı yıllardır plastik su şişesi olmaktadır. Plastik şişeler yaygın olarak kullanılıyor olsa da sürekli olarak doğamız ve insan sağlığı açısından riskleri değerlendirilmekte ve yerine konabilecek doğa dostu seçenekler düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, üretiliş şekli ve kullanılan plastik türüne göre birçok farklı çeşitte plastik şişe mevcuttur. Farklı türde plastik şişeler farklı şekillerde ve farklı ürünler için kullanılmaktadır.

Buna ek olarak suyun zarar görmeden ve kokmadan korunması için kullanılan yaygın bir şişe türü de polikarbonat şişeler olmaktadır. Polikarbonat şişelerin özelliklerini ve kullanım sebeplerini bu yazımızda sizin için derledik.

Polikarbonat Şişe Nedir?

Polikarbonat şişe, ısıl işlenmeye yatkın ve işlenmesi kolay bir plastik türüdür. Bu plastik şişeler modern dünyada çokça olarak kullanılmakla beraber yaygın bir yelpazede hizmet alanına sahiptir. Kolayca işlenebilmesine rağmen polikarbonat plastik dayanaklı bir malzemedir. Bu sebeple şişe yapımının dışında kurşungeçirmez cam yapımında da kullanılır.

Şeffaf bir renge sahip olan polikarbonat şişeler ışığı geçirir. Hatta bu noktada birçok cam türünden daha yüksek oranda ışık geçirir. Fakat yine de dayanıklılığına istinaden damacana ve biberonlarda kullanılmaktadır. Polikarbonatın dayanıklılığı ile gelen en iyi özellik, damacanalarda yararlanılan darbelere karşı dayanıklılık özelliğidir.

Polikarbonat Şişe Faydaları Nelerdir?

Polikarbonat şişelerin kullanım ömrü uzundur. Bu sebeple tekrar ve tekrar doldurularak kullanılan damacanaların yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda esnek bir yapıya sahip olan bu plastik türünde hijyen kontrolü sağlamak diğer plastiklerine kıyasla daha kolaydır. Bu sebeple de bu plastik türü bebek biberonlarının yapımında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Polikarbonat şişeler toksikolojik açıdan kontrol edilip insan sağlığına uygun olarak üretilmektedir.

Doğa ve insan sağlığı açısından plastik şişelerin kullanımı hakkında soru işaretleri olsa da günümüzde dayanıklılığı ve çeşitli diğer özellikleri ile polikarbonat şişe sıkça kullanılmaktadır. Doğaya verilen zararın minimalize edilmesi için geri dönüşüme uygun olan polikarbonat şişelerin kullanılması ve insan sağlığını korumak için tam otomasyon sistemlerle sterilizasyonun sağlanması bu şişeler hakkında akıllarda oluşabilecek soruları silmektedir.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :