Ramazan Ayında Su Tüketimi

Ramazan Ayında Su Tüketimi

Yaklaşan ramazan ayı ile birlikte vücudun su ihtiyacının karşılanması daha fazla önem kazanmaktadır. Susuzluk durumunda ortaya çıkabilecek birçok sağlık sorununun önüne geçebilmek için ramazan ayı boyunca iftarla başlayıp sahur bitimine kadar geçen sürede en az 2,5 litre su içilmesi önerilmektedir.

Ramazan ayında vücudun sıvı ihtiyacının daha da arttığını söylemek yanlış olmamaktadır. Uzun süreli açlık sonrası gerekli olan sıvıyı yerine koyabilmek için iftar ile birlikte belirli aralıklarla gerekli olan su içimi büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle yaşlılarda, böbrek hastalığı bulunan kişilerde, kalp ve tansiyon hastalarında sıvı tüketiminin doktor kontrolü ve takibinde hesaplanması, bu doğrultuda uygulanması daha sağlıklı bir hareket olmaktadır.

Büyüme ve gelişme sürecinde olan ergenlik dönemindeki kişilerin de oruç tuttukları ramazan ayı boyunca günde en az 2,5 lt su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Soğuk su midede kasılmalara yol açarak sindirimi zorlaştırmakta ve hazımsızlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle ramazan ayı boyunca içilen suyun oda sıcaklığında olması tavsiye edilmektedir.

Oruç Tutarken Susuz Kalmamak İçin Yapılması Gerekenler?

Ramazan ayında yeterli miktarda su tüketmenin yanı sıra, iftar ve sahur öğünlerinde susuzluğa neden olacak sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdalar tercih edilmemesi gerekmektedir. Oruçluyken gün içerisinde aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre sıcağa maruz kalmaktan da kaçınılması önemli olmaktadır.

İftar ve sahur arasında tüketilecek suyun içerisine taze limon dilimleri, taze nane yaprakları ya da rulo tarçın eklemek hem suya farklı bir aroma katıp içimini kolaylaştıracaktır hem de mideyi rahatlatarak tatlı yeme isteğinin bastırılması noktasında etkin rol oynayacaktır.

Oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemlerden biri de su içeriği yüksek sebze ve meyvelerden faydalanma yoluna gidilmektedir. Bunun için sahurda, salatalık ve domates dilimleri sofraya eklenebilmekte, iftar sofrasında da salata ve sebze yemeklerine daha fazla yer verilebilmektedir.

İstanbul Kadıköy Damacana Su

Ramazan ayı su tüketiminin en yüksek olduğu dönemlerden biri olmanın yanı sıra en uzun süreli susuzluk yaşanan da dönem olmaktadır. Bu nedenle de dengeli bir şekilde su tüketimine dikkat edilmesi ve susuz kalmamak için evlerden suları eksik etmemek gerekmektedir. Fakat gelen koronavirüs kısıtlamaları ile her zaman suya ulaşmak pek mümkün gözükmemektedir. Ancak İstanbul da Kadıköy de veya herhangi bir yerde damacana su siparişi verebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır ve bu sayede de Ramazan ayı boyunca herhangi bir su sorunu yaşamamak için damacana su almayı unutmamanız gerekmektedir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş : 

Menü