Saf Su Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Saf Su Nedir - Nasıl Elde Edilir

Su tüketimiyle ilgili pek çok alanda pek çok makale ve görsel bilgiye rastlamak mümkündür. Bahsedilen en önemli konu suyun içme suyu olabilmesi için kalitesi ve nasıl olması gerektiği yönünde. Oysaki bilinmesi gereken önemli konulardan birisi de hangi su saf ve nasıl elde edildiği konusudur. İsterseniz ilk olarak saf su nedir? Tanımını yaparak başlayalım ve saf su hakkında merak edilen soru işaretlerini yanıtlayalım.

Saf Su Nedir?

Su hidrojen ve oksijen atomundan oluşur, ancak içeriğinde yalnızca bunlar yoktur. Aynı zamanda mineral, magnezyum, kalsiyum, bikarbonat gibi maddelerde vardır. Saf su içerisinde yer alan minerallerin kimyasal bir tepkimeye girmesi neticesinde oluşmuş suya denir. Yani normal sudan daha farklıdır.

Saf Su Doğada Bulunur Mu?

Saf su doğada bulunmaz, genelde saf su denildiğinde yağmur suyu akla gelir fakat yağmur suyu da tam olarak saf değildir.

Saf Su Nasıl Elde Edilir?

Peki, doğada saf su bulunmuyorsa bu durumda saf su nasıl elde edilir. Hemen açıklayalım saf suyun elde edilmesi için laboratuarlar kullanılır, endüstride ihtiyaç duyulan bu su filtreleme, iyon değişimi, damıtma, deiyonizasyon ve Reverse osmosis gibi işlemlerden geçirilerek elde edilir.

Saf Su Nerelerde Kullanılır?

Saf suyun kullanılabileceği alanların sayısı da çok geniştir. Özellikle teknolojinin kullanımıyla birlikte kimya ve makine sektörü için oldukça önemli bir madde olduğu da ortaya çıkmıştır. Örneğin plastik üretimi, soğutma sistemleri, ilaç yapımı, araç aküleri, ütü, gibi pek çok alanda saf su kullanılabilir.

Saf Su İçilir mi, İnsan Sağlığına Zararlı mıdır?

Saf su içerisinde bulunan maddeler kimyasal tepkimeye uğramış ve hipotenik özelliğe sahip olmuştur. Bu özelliğinden dolayı saf su hücre ile temas ederse hücrelere zarar verebilir. Bunun için saf su içilmediği gibi insan sağlığı içinde zararlıdır.

Saf Su İçersek Ne Olur?

Saf su belirttiğimiz gibi normal sulardan çok farklıdır.  İçtiğimiz sularda dişleri ve kemikleri besleyen mineraller bulunur, fakat saf su da bunlar yoktur. Saf suyun içerisinde mineral olmamasından kaynaklı olarak saf su içildiğinde zehirlenme durumu meydana gelebilir.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :