Sağlığınızı Korumak İçin Yazın Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Sağlığınızı Korumak İçin Yazın Ne Kadar Su İçmelisiniz

İnsan vücudunun suya her zaman ihtiyacı olmaktadır. Çünkü, insan vücudunun yaklaşık yüzde 70’i sudan oluşmaktadır ve bu da suyun öneminin anlaşılması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Ayrıca, insanların susuz yaşayamayacak olmasının temel sebebi de budur. Çünkü, insanların vücudunun çok büyük bir bölümünü su oluşturmaktadır ve bu suyun azalması söz konusu olduğunda sağlık açısından çok büyük problemlere davetiye verilmiş olmaktadır. Bunun çözümü içinde insanların hem günde hem de mevsimlerde ne kadar su içilmesi gerektiğinin bilincinde olması gerekmektedir.

Özellikle de yaz ayları söz konusu olduğunda suyun önemi çok daha artmaktadır. Çünkü, sıcak hava terlemeye neden olmaktadır ve ter ile birlikte vücudumuzda yoğun bir su kaybı yaşamaktadır. Bu kaybın önüne geçilmesi içinde ne kadar su içilmesi gerektiği bilinmelidir. Aksi takdirde vücudumuz ihtiyacı olan suyu karşılayamayacak ve vücudumuz bazı fonksiyonları gerçekleştirmekte zorlanacaktır.

Vücudumuz fonksiyonlarını karşılayamadığında da sağlık sorunlarının başlaması kaçınılmaz olacaktır.

Susuz Kalındığında Oluşabilecek Sorunlar

Özellikle yaz ağlarında sıcağın etkisiyle de vücudumuzda ter yoluyla veya diğer yollarla su atılmaktadır ve bu vücuttan atılan su ile bizim tükettiğimiz su oranları tutmazsa da sağlık açısından bazı problemler yaşanabilmektedir. Bunlar; ağız kuruluğu, uyku durumu, susama refleksi, azalan idrar, idrarda koyulaşma, göz kuruluğu, cilt kuruluğu, baş ağrısı, kafa dağınıklığı ve baş dönmesi olabilir. Duruma göre bunların hepsinin olabileceği gibi bazılarının meydana geldiği durumlarda yaşanabilmektedir.

Bu nedenle de yaz aylarında su ihtiyacımızı iyi tahmin etmeli ya da iyi bilmeliyiz. Aksi takdirde yukarıda sayılan olayların gerçekleşme ihtimalinin olabileceğinin bilincinde olunması gerekmektedir.

Normalde Günde Ne Kadar Su İçilmelidir?

Normal şartlarda yani aşırı sıcak veya aşırı soğuk bir hava yoksa ılıman bir durum söz konusuysa ortalama bir insanın 1,5 ile 2 litre arası su içmesi gerekmektedir. Ancak, bu oranlar kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yaz Aylarında Günde Ne Kadar Su İçilmelidir?

Yaz aylarında özellikle hava daha sıcak olduğu için ve diğer zamanlara oranla insanların su kaybının daha yüksek olmasından kaynaklı olarak 2 ile 2,5 litre arası bir su tüketiminin gerçekleştirilmesi doğru olacaktır. Ancak, bazı bünyelerde daha yüksek litrelerde su tüketimi ihtiyacı olabilir bu nedenle kişinin kendini tanıması bu noktada çok değerli bir bilgi olmaktadır.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :