Sağlıklı Bir İnsanın Günlük Su Tüketimi Ne Olmalıdır?

Sağlıklı Bir İnsanın Günlük Su Tüketimi Ne Olmalıdır

Su, ortalama bir erkeğin vücudunun %60’ını ve ortalama bir kadının vücudunun %50’sini oluşturan ve bizler için hayati önemi olan bir maddedir. İnsanlar için hayati değerinin yanında sayısız faydası olan su, tüketimi doğru yapılması gereken bir maddedir. Renksiz, kokusuz ve tatsız olan suyun özellikleri vücudumuza sağlayacağı etki açısından dikkate değerdir.

İçtiğimiz suda pH, suyun sertliği, içindeki mineraller ve asitlik oranı gibi unsurlar oldukça önemlidir. Fakat bütün bu faktörlerden önce dikkat etmemiz gereken en öncelikli nokta günlük su tüketimi ve bu gerekli miktarın ne kadar olacağıdır.

Gereğinden az içmenin böbreklerimizden tutun cildimizin parlaklığına kadar etkili olduğu suyun aynı zamanda fazla tüketilmesi de vücuda zararlıdır. Bu yazımızda, bir insanın günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır ve uygun miktarda su içmenin faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Günde Ne kadar Su Tüketmeliyiz?

Su tüketimimiz sürekli olarak tavsiye edilen miktarın aşağısında olduğu takdirde, vücudumuzdaki su konsantrasyonu azaldığı için vücudumuzun bazı fonksiyon ve organlarında problemler görülebilmektedir. Su, gereğinden az tüketildiğinde beynimizin bilişsel işlevinde azalma olmakta, unutkanlıklar başlamaktadır. Bunun yanı sıra vücudumuzun su dengesi bozulduğunda alerji tetiklenmeleri olabilir. Tansiyon ve kan basıncını dengeleyen bir etkisi de olan suyun az tüketimi tansiyon yüksekliğine ve dolayısıyla baş ağrısına da yol açmaktadır.

Mide ve bağırsaklar gibi su ile çalışan ve sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmek için suya ihtiyaç duyan organların yanı sıra kaslarımızda da kramplar görülmesi olası bir susuzluk durumunda mümkündür.

Bunun tam tersi durumda ise su uzun süreli olarak gereğinden fazla tüketilirse mide bulantısı ve aşırı hidrasyon belirtileri yaşayabilirsiniz.

Bu sebeple günlük su tüketimi miktarınız doktorların tavsiyesi üzerine 8 bardak yani 1,5 litreden fazla ve 3 litreden az olacak şekilde olmalı. Günlük 2-2,5 litre arası içilen su, en ideal oranda olacaktır.

Neden Yeterli Miktarda Su İçmeliyiz?

Öncelikle vücudumuzun önemli bir yüzdesini oluşturan bu bileşik yediğimiz besinlerin vücudumuzda parçalanmasını ve sindirilmesini sağladığı için yeterli miktarda içilen besinlerden alınan faydanın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Su aynı zamanda vücut sıcaklığını dengeler, metabolizmamızı hızlandırır, kanın sulanma oranını korur, stresi ve unutkanlığı azaltır, bağırsak sağlımızı düzenler ve vücudumuzun direncini artırır. Tüm bu sebeplerle, bizler için en önemli madde olan suyu gerektiği oranda tüketmemiz çok önemlidir.

Suya hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Sağlıklı ve kaliteli damacana su siparişi vermek için  https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :