Sağlıklı Bir Suyun Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı Bir Suyun Özellikleri Nelerdir

Su bütün canlılar için bir yaşam, şifa kaynağı olmaktadır. Bu nedenle de suyun kalitesi, sağlıklı olması, iyi şartlarda korunmuş olması çok önemlidir. Bunun içinde sizler için sağlıklı bir suyun özellikleri nelerdir onları derledik.

Kaynak Suyu Olmalı

Dünya üzerinde yaşayan her canlının suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de su seçimi yapılırken suyun sağlıklı su olması, içilebilir su olması çok önemli olmaktadır. Bunun ana nedeni ise aslında çok basittir. Canlıların yaşam kaynağı olan su içerisinde pek çok sağlıklı madde taşıması özelliği sayesinde insanlarında belirli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak, her su insanların ya da canlıların ihtiyaç duyduğu maddeleri taşımamaktadır.

Bu nedenle de sağlıklı su içmek isteyen kişilerin su seçimi yaparken kaynak suyu tercih etmesi önerilmektedir. Çünkü, kaynak suyu toprağın altından çıkması bakımından özellikle insanlar için gerekli olan belirli maddeleri özümsemektedir. Bu durumda insanların sağlığının olumlu yönde etkilemektedir.

pH Değeri Belirli Bir Standartta Olmalı

İnsanların içebileceği suların belirli bir pH değeri, standardı bulunmaktadır. Bu nedenle de içilebilir su söz konusu olduğunda bu değere dikkat edilmesi çok önemli olmaktadır. Çünkü, pH değeri kişinin içtiği suyun asidik ve bazik düzeylerini belirleyen bir standart olmaktadır. Bu standarda göre pH 7.2 ile 8.5 aralığında ifade edilebilmektedir. Eğer suyun değeri 7.2 altıysa asidik özellik taşımakta 7.2 üstüyse de ne kadar yüksek olursa o kadar bazik özellik taşımaktadır. İnsanların ise asidik değil bazik ağırlıklı suları tercih etmesi sağlıkları için önemli olmaktadır.

Mineral Açısından Zengin Olmalı

Sağlıklı ve kaliteli bir su için dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise suyun mineral açısından ne kadar zengin olduğunun tespit edilmesidir. Çünkü, bütün canlıların belirli oranda minerale ihtiyaçları vardır ve sağlıklı su aracılığıyla bu ihtiyacın büyük bir kısmı kolaylıkla karşılanabilmektedir. Ancak, içilen suyun mineral açısından zengin olması bir gereklilik arz etmektedir. Eğer içilen su yeteri kadar mineral içeriğine sahip olmazsa kişilerin ya da canlıların bu mineralleri dışarıdan alması gerekmektedir. Bu durumda her zaman kolay olmayabilmektedir.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :