Sağlıklı Su Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Su Nasıl Olmalı

Sağlıklı bir su genel anlamda berrak, renksiz, kokusuz ve tortusuz bir yapıda olmalıdır. Bunun dışında, toksit maddeler içermeyen, bakteriyolojik açıdan temiz olan ve kimyasal yönden bol mineralli olan sularda sağlıklı sudur. Bu nedenle de aslında sağlıklı su nasıl olmalı sorusuna tek bir cevap vermek pek mümkün değildir. Bu sebeple sizler için sağlıklı suyun barındırması gereken birkaç özelliği listeledik.

Kokusuz, Renksiz, Berrak ve İçimi Hoş Olmalı

Suların fenolik madde, siyanür amonyak ve nitrat gibi çeşitli maddeler içermemesi gerekir. Çünkü, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, nitrat gibi pek çok kimyasal insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilecek maddelerdir. Bu nedenle de su içerisinde bulunmaması gerekir.

Hastalık Yapan Mikroorganizma İçermemeli

İçme suyunun içerisinde herhangi bir hastalık yapıcı mikroorganizmanın olmaması gerekir. Çünkü, sağlıklı sular insan sağlığına zarar veren bir yapıya sahip olmamalıdır.

Suda Sağlığa Zararlı Kimyasal Maddeler Bulunmamalı

Su insan sağlığı için yararlı olan bir kaynaktır. Bu nedenle de içerisinde herhangi bir zararlı kimyasal içermemesi gerekir. Çünkü, zararlı kimyasal maddeler hem suyun kalitesini bozan hem de insan sağlığına zararlı olan bir maddelerdir.

Suyun İçerisinde Acı Bir Tat Bulunmamalı

Bazı suların acı bir tadı olabilmektedir. Ancak normal şartlarda herhangi bir sağlıklı suyun bir tadının olmaması gerekir. Çünkü genel anlamda su tatsız bir maddedir. Ancak, bazı durumlarda suların içerisinde dışarıdan maddeler girerek suyun acı bir tadının olmasına neden olabilir. Bu durumda o suyun içilmemesi tavsiye edilir. Bunun ana nedeni ise suya acı tat katan maddelerin insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilme tehlikesidir.

Bu nedenle de eğer suyun tadı size acı geliyorsa o suyu içmemeniz önerilir.

Suyun İçerisindeki Kireç Oranına Dikkat Edilmeli

Kireç genel olarak insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de sağlıklı bir su içmek isteyen kişilerin suyun içerisindeki kireç oranına iyi bakması ve belirli bir oranın üstündeki kireçli suları tüketmemesi önerilir. Aksi takdirde kendi sağlığına zarar verebilir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :