Şebeke Suyu ile Damacana Su Arasında Ne Tür Farklar Vardır?

Şebeke Suyu ile Damacana Su Arasında Ne Tür Farklar Vardır

Şebeke suyu ve damacana su arasındaki farklar sıklıkla merak edilen bir konudur. Bu nedenle de pek çok kişi bu konu ile ilgili çeşitli söylemlerde bulunur. Bu söylemlerin hemen hemen hepsi de birebiri ile çelişebilen ifadelerdir. Bundan dolayı da herkesin söylediği değiş bu alanda uzman olan kişilerin ne söylediğine dikkat etmek gerekir.

Su ya da su sağlığı ile ilgili araştırmalar yapan birçok bilim insanı şebeke suyu ile damacana suyu arasında ne gibi farkların olabileceğini bulmaya çalışmıştır. Bu çalışma neticesinde de birkaç bilgi elde etmişlerdir. Bu bilgilerin birçoğu ise genellikle bu alanda bilinen ve tanınan markaların damacana sularının daha sağlıklı olabileceği yönündedir. Çünkü, bu alanda faaliyet gösteren ve alanda üstün bir tecrübeye sahip olan markaların sularının paketlenmeden önce çok çeşitli testlerden geçirildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Bu bakımdan da bilinen ve tanınan markaların sularını kullanan kişileri daha sağlıklı bir suya erişebileceğinin altının çizilmesi gerekir. Bu durumun daha iyi anlaşılabilmesi için sizlere şebeke suyu ile damacana suyu arasındaki farkları karşılaştırdık.

Şebeke Suyu ve Damacana Suyu

Şebeke suları en basit tanımlama ile hepimizin evindeki musluklardan akan ve bulaşık yıkarken, çamaşır yıkarken, duş alırken kullandığımız sulardır. Bu sular direkt olarak devlet aracılığıyla ilgili kurumlar üzerinden evlere iletilen ve genellikle barajlardaki sular sayesinde elde edilen sulardır. Bu bakımdan da aslında şebeke sularının her biri devlet kontrolünde olmakta ve her ay sonunda gelen su faturaları sayesinde finanse edilen sistemlerdir.

Damacana sular ise genellikle özel şirketler tarafından doğal kaynak sularının şişelenmesi, ambalajlanması sistemine dayanan ve özel şirketler aracılığıyla sunulan sulardır. Bu sular genelde doğal kaynak suyu başlığı altında pazarlanan ve damacanalar ile evlere ulaştırılan sular olarak ifade edilebilir. Ancak, damacana su özel şirketlerin çeşitli testlerle piyasaya sürdükleri ürünler olduğu için şebeke suyuna kıyasla daha farklı bir finans sistemine dayanmaktadır. Şebeke suları aylık faturalar ile devletin yetkilendirdiği kurumlara ödenirken damacana sular tüketicinin aldığı anda markete, bakkala ödediği sulardır.

Bu bakımdan da şebeke suları ve damacana suları birbirlerinden farklı finanslara sahip olan, biri devlet kontrolünde diğeri ise özel şirketler kontrolünde sunulan hizmetler olarak açıklanabilir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :