Şebeke Suyu ile Doğal Kaynak Suyu Arasındaki Fark Nedir?

Şebeke Suyu ile Doğal Kaynak Suyu Arasındaki Fark Nedir

Doğal kaynak suyu, hiçbir işleme tabi tutulmayan ve kaynağından alınarak tüketime sunulan doğal sular olarak tanımlanabilir. Doğal kaynak suyu, yapısal özelliklerini kaybetmeden doğadaki en saf hali ile tüketiciyle buluşmaktadır.

Hiç kimse sağlıksız su içmek istemez. Bazılarımız suyu çeşmeden içerken bazılarımız ambalajlı su tüketmektedir. Şebeke suları genellikle göl, nehir ve baraj suları gibi yüzeysel sulardan oluşmaktadır.

Temiz ve Sağlıklı Su Nasıl Olmalıdır?

Su, kaynağından ev ve işyerlerimize gelinceye kadar farklı işlemlere maruz kalır. Suyun musluğa gelme sürecinde derelerden ve yüzeylerden geçiyor olması sebebiyle mikrop, virüs, parazit gibi farklı etkenlere maruz kalmasına sebep olur. Bununla birlikte suya bulaşan ağır metaller suyun yapısını bozar.

Temiz ve sağlıklı içme suyunun içerisinde hastalık yapıcı mikroorganizmaların ve toksik kimyasal maddelerin yer almaması, vücut için gerekli mineralleri dengeli biçimde içermesi gerekmektedir.

İçilen suyun mikroorganizmalardan arındırılmış olması gerekmektedir. Bulaşıcı hastalıkların suyla bulaştığı da göz önünde bulundurulmalıdır. İçme suyu içerisinde cıva, bakır gibi ağır metallerin de bulunmaması gerekmektedir. İçme ve kullanma suyunun aynı nitelikte olması gerekir. Yemek hazırlanan, bulaşık yıkanan ve temizlikte tercih edilen suyun aynı kalitede olması önemlidir.

Barajlardan ve yeraltı kaynaklarından taşınan sular klorlama işleminden geçirilip filtreleme işlemine tabi tutulur. Bu işlemin ardından temizlenmiş olan su, borular ile musluğa gönderilir

Şebeke suları gerekli arıtmalardan geçirilerek sağlık açısından güvenilir hale getirilmektedir. Şebeke suları mikrobiyolojik güvenlik nedeniyle klor dezenfeksiyonundan geçirilmektedir. Şebeke suları çoğu yerde altyapısal sorunlar sebebiyle tüketilememektedir. Şebeke suları nüfus ve altyapısal sorunlar ve bina tesisatlarının eski olması sebebiyle sular paslı ve bulanık renkli akmaktadır.

Şebeke sularının pas ve kirli akması sebebiyle kullanıcılar damacana su veya arıtma tercih etmektedir. Damacana sular plastik ve cam şişelerde müşterilerle buluşmaktadır. Plastik damacananın yanı sıra cam damacana da camın doğal yapısı ve kanserojen madde içermemesi sebebiyle tercih edilmektedir. Cam damacana suyun kokusunu, tadını ve aromasını değiştirmediği için kaliteli ve sağlıklı su sunmaktadır.

Sağlıklı suya ulaşmak ve sipariş vermek için https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş : 

Menü