Sert Su Nedir?

Sert Su Nedir

Su, gün boyunca en çok tüketilen sıvıların başında yer alır. Tadı ve yumuşaklığı ile sizi kendine çeken suyun belli bir sertlik derecesi vardır. Özellikle evlerinizde bulunan ve musluktan akan sular belli bir sertlik derecesine sahiptir. Sert su, 1 GPG’nin üstünde sertlik minerali yer alan sular olarak tanımlanabilir.

Kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller en yaygın sertlik mineralleri olarak karşınıza çıkar. Evde kullandığınız suyun sertlik derecesi 10 Fr değerinin üzerinde ise mutlaka o suyun yumuşatılması gerekir. Suyun ideal seviyeye ulaşabilmesi için pH değerini 7- 8.5 aralığına indirebilirsiniz.

Suyun içinde çözünmüş olan kirecin zamanla suya karışması sertliği meydana getirir. Suyun içindeki kalsiyum ve magnezyum suyun sertliğini doğrudan etkiler. Kaynatma işlemi ile yapılan sertlik giderme işlemleri her zaman etkili bir sonuç sunmayabilir. İdeal sertlik oranına sahip su firmalarını tercih ederek yumuşak içimli bir suya sahip olabilirsiniz.

Sert Suyun Olumsuz Etkileri Var Mıdır?

Sağlığınız için önemli bir yere sahip olan suyun kalitesi sertliği ile doğru orantılıdır. Belli bir sertliğin üzerinde olan sular sağlığınız için olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle, kullandığınız suları belli bir yumuşaklığa indirmenizde fayda var.

Mutfakta kullandığınız kettle, çaydanlık gibi eşyaların içinde birikmiş tortular görebilirsiniz. Bu durum kullandığınız suyun sertliği ile doğrudan ilişkilidir. Sert su bazı durumlarda bulaşıklarınızın da üzerinde kalarak sizi rahatsız edebilir. Özellikle bebeklerin narin cildine ve hassas cilt yapısına sahip olanlara değen sert sular kuruluğa neden olabilir.

Ev ortamında temizlik yaparken kullandığınız suyun sertlik derecesi temizliği etkiler. Sert su ile yapılan temizlikte inatçı lekeler görebilirsiniz. Yumuşak su tercih ederek temizliği daha etkin hale getirebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası Damacana Su

Ev ortamında içmek için ve diğer kullanımlar için tercih ettiğiniz sular farklı olabilir. Özellikle içme suyu söz konusu olduğunda suyun sertlik derecesi büyük bir önem taşır. İdeal sertlik derecesine sahip sularla hayatınıza sağlık katabilirsiniz. İstanbul Anadolu Yakası Damacana Su Bayileri arayışındaysanız Marsu üzerinden yumuşak içimli ideal suya ulaşabilirsiniz. Birçok noktada İstanbul Anadolu Yakası Damacana Su Siparişi verebilirsiniz. Siparişinizi hızlı bir şekilde vermek ve detaylı bilgi almak için https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :