Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Soğuk Su İçmek Zararlı mı

Su insan vücudu için önemlidir, soğuk su ise özellikle spordan sonra vücut ısısının normale döndürülebilmesi için faydalıdır. Soğuk su kan akışı tarafından daha kolay emilebildiğinden dolayı vücudun daha hızlı bir şekilde nemlenmesini sağlar.

Özellikle de yemeklerden sonra soğuk su içmenin kanser hastalığına neden olabileceği gibi yanlış bir düşünce vardır. Düşüncenin nedeni ise yemekten sonra içilen suyun sindirilen yağları katılaştırması ve bu sayede sindirimin yavaşlatılmasıdır.

Peki, bu konuyla ilgili olarak doktorlar ne diyor?

Bazı doktorlar soğuk suyun zararları olsa da spordan sonra soğuk su içilmesini vücut ısısını düzenlemiş olduğundan dolayı öneriyor. Diğerleri ise soğuk su içtiğinizde vücut ısı için kullanmış olduğu enerjiyi artırmaya zorluyor ve doğal olarak da bu vücutta su kaybına neden oluyor.

Soğuk su tüketilmesinin yararı olsa da hatalı kullanılan alanın çok olduğu da açık, mesela yüksek ateş halinde vücudu soğuk suya sokuyoruz, aslında burada olması gereken ılık sudur. Soğuk su uyguladığınızda vücudun savunma mekanizması zaten titriyorken siz ateşin daha fazla artmasına neden olursunuz. Yani soğuk su bazen olumsuz sonuçlarda verebilir.

Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Her doktor sağlıklı bir insanın günde en az 2 litre su içmesi gerektiği konusunda defalarca uyarıyor. Bu orandan daha fazla su tüketiliyor olması ise farklı hastalıklara davetiye çıkarabilir. Her insanın farklı bünyeye sahip olduğu düşünüldüğünde en fazla tüketilmesi gereken günlük su miktarı 3 litredir. İçilen suyun yeterli olup olmadığı ise idrar kontrol edilerek tespit edilebilir. Az su içtiğiniz gün idrarınızın rengi koyulaşmaya başlar. İdrar ne kadar açık renkte olursa o kadar iyidir.

Su insan bedeni kadar ruhunda da önemli bir değişime neden oluyor. Beynin su içerisinde olduğunu düşünürsek susuz kalan bir beyin insanı farklı ruh hali içerisine sokmaya başlar. Dolayısıyla susuz kalan insanların mantık dışında konuşması, halisilasyon görmesi, baş ağrısı tamamen normal bir durumdur.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :