Spor Yaparken Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Spor Yaparken Ne Kadar Su Tüketmeliyiz

İnsan vücudunun çok ciddi bir bölümü sudan meydana gelir. Bu nedenle normal günde bile belirli bir oranın üstünde içme suyu tüketilmesi önerilir. Spor yapan kişiler için ise bu oran çok daha yüksektir. Çünkü, spor esnasında pek çok kas, eklem ve organ aktif olarak çalışır. Aynı zamanda da uygulanan spor programının yoğunluğuna göre terleme oranı da çok ciddi bir artış yaşayabilir. Terleme ile atılan sıvı ise vücudun toksik maddeleri de olsa bir su kaybına neden olur. Bu nedenle de spor yapılırken tüketilmesi gereken su normal gündeki orandan farklıdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü de sizler spor yapılırken tüketilmesi gereken su miktarı ile ilgili birkaç ufak bilgi derledik.

Günde 2 ile 2,5 Litre Arasında Su İçin

Bir gün içerisinde yaklaşık olarak 2 ile 2,5 litre arasında su tüketen biri o günkü tüm su ihtiyacını karşılamış kabul edilir. Ancak, sporcular için bu oranın aynı olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü, sporcuların pek çoğu çok yoğun antrenmanlardan geçer ve bu antrenmanlar sırasında çok yoğun bir su kaybı yaşar. Bu kaybın telafi edilmesi için yapılması gereken şey ise bu oranların üstünde bir su tüketim sürecinin yaşanmasıdır. Aksi takdirde beden kendi gerekliliklerini tam olarak yerine getiremeyeceği için çeşitli sorunların meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Spor Yaparken Set Aralarında Düzenli Olarak Su İçin

Her ne kadar yoğun bir tempoda spor yapıyor olursanız olun set aralarınızda mutlaka yeterli ölçüde su içmeniz önerilir. Çünkü, her ne kadar sporun her aşamasında su içilmesi gerekse de bazı zamanlarda kişiler set bitirmeden başka bir iş ile ilgilenmek istemeyebilmektedir. Bu nedenle de her zaman su içemeyen sporcuların her set arasında mutlaka su içmesi ve set esnasında kaybettiği suyu geri kazanması gerekir. Aksi takdirde yeteri kadar su tüketmeyen kişi, sporcu bu esnada baş dönmesi, boğaz kuruluğu ve halsizlik hissedebilir. Bunun önlenebilmesi için ise düzenli su tüketilmesi ve bu suyun Marsu gibi kaliteli su distribütörleri tarafından sağlanan sular olması önemlidir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :