Spor Yaparken Neden Su İçilir?

Spor Yaparken Neden Su İçilir

Spor yaparken vücut yüksek bir ısıya ulaşır ve bu ısının düşmesi için serinleme sağlanması gerekir. Serinlemek için terlemek gerekir ve terleme sırasında gereğinden fazla su kaybı meydana gelir. Spor yapılırken terleme sürekli devam ettiği içinde vücut susuz kalabilir ve bu sayede istenmeyen durumlar meydana gelir.

Spor Yaparken Ne Kadar Su İçilmeli?

Her insanın mide genişleme kapasitesi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla egzersiz yapıldığın da bazı kişiler su içmekte zorluk çekebilir. Terleme devam ettiği ve su alımı olmadığı için vücut susuz kalabilir. Terleme oranı kişiden kişiye değişik olduğu için kimin ne kadar su içmesi gerektiği hususunda net bir bilgi yoktur, fakat uzmanlar spor yaparken her saatte 1 litre civarında su içmenin yeterli olduğunu belirtir.

Spor Yaparken Su İçmenin Aralığı Nedir?

Spor yaparken bir anda su içmek sakıncalıdır. Bunun için yapılması gereken 10–20 dakika arayla su içmektir. Spor bittikten sonra ortaya çıkan su kaybı bu şekilde daha kolay telafi edilir.

Spor Yaparken Susuzluk Nasıl Etkiler?

Uzmanların açıklamalarına göre vücudun % 2’lik bir su kaybı yaşaması spor yaparken sizi etkileyecektir. Bu oranın üzerine çıkılması durumunda ise sonuçlar daha ağır olabilir. Vücut susuz kaldığı zaman ilk 30 dakikalık bölümde sonuçlar kendisini göstermeye başlar. Uzun sureli su alınmaması durumunda vücut sıcaklığı artar, kalp hızları daha seri olur ve hayati tehlike oluşmaya başlar. Bunun için özellikle sıcak havalarda spor yaparken yeteri miktarda su içmek önemlidir.

Su ve Spor

Spor yapmadan önce vücudun ihtiyacı olan suyun tüketilmesi gerekir. Bunun için spordan 2 saat öncesinde 500 ml oranında su tüketmeniz gerekir. Ancak bu oran yaşa ve cinsiyete göre de değişiklik gösterir. Bunun içinde doğru kararı ancak bir uzman belirleyebilir.

Sonuç olarak spor yaparken içtiğiniz su, sizin susuz kalmanızı önler ve bu da sağlığınızın bozulmaması için çok önemlidir.

Marsu tek bir telefonla sağlıklı suyun kapınıza kadar getirir ve spor yaparken ihtiyacınız olan suyu alabilirsiniz.

Bize https://www.marsu.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş : 

Menü