Spor Yaparken Su İçmek Neden Önemlidir?

Spor Yaparken Su İçmek Neden Önemlidir

Sağlıklı yaşamın kaynağı sudur. Vücudumuzda yüzde 60 ile 70 arasında su bulunur. Vücudumuz en çok idrar ve terleme yoluyla su kaybına uğrar. Spor esnasında vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen suyu yerine koymazsanız vücudunuzun susuz kalmasına sebep olursunuz. Vücudunuzun susuz kalması, metabolizmanın sağlıklı çalışmasını engeller ve ciddi anlamda sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Spor Sırasında Neden Su Tüketmeliyiz?

Spor yaparken vücudumuz terleme yoluyla önemli miktarda sıvı kaybı yaşar. Hareketlere ve harcanan enerjiye bağlı olarak değişen su kaybı miktarının yerine konulması gerekir. Spor yaparken su içmek vücudunuza kaybettiği sıvıyı geri kazandırmak adına son derece önemlidir. Bu nedenle spora başlamadan önce su içmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Vücudunuzda oluşabilecek yaklaşık %2’lik su kaybı, performansınızın %10-15 oranında düşmesine sebep olur. Sıvı eksikliğini gidermeye çalışan metabolizma kan basıncınızı dengelemek için solunumu hızlandırır. Böylelikle daha fazla terlemiş olursunuz. Ayrıca, vücudunuz ihtiyaç duyduğu minerallerden yoksun kalarak sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilir. Bunun önüne geçebilmek için spor yaparken su tüketmeyi ihmal etmemek gerekir.

Vücudunuzun sıvı dengesini koruyarak egzersiz yapmaya başlamanız hem başlar başlamaz susamanızı engelleyecek hem de su takviyesi almanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple egzersize başlamadan yarım saat önce 250-500 ml arası su içmek yeterli olacaktır. Aksi durumda susuz kaldığınızda etkileri hemen kendini gösterecektir. Bu durum, performansınızın düşmesine neden olacaktır.

Uzun süreli spor yaptığınızda ve yeterli su alamadığınızda direnciniz düşecektir. Susuzluk, fazla yorulmaya sebep olarak egzersiz süresini düşürür. Spor yaparken su içmek performansınızı artıracaktır. Hissedilen efor azalır ve nabız atışı artar. Spor esnasında su tüketmek, vücudun kendini toparlamasına yardımcı olur.

Spor yaparken su tüketirken sağlık açısından sorun teşkil etmeyecek sağlıklı su tüketmek son derece önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı su tüketimi ile sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz. Bu sebeple spora giderken yanınıza her zaman taze ve temiz su almalısınız. Su tüketimini yaşınıza, cinsiyetinize ve kilo ve boyunuza göre belirleyerek bu konuda uzman görüşü almayı ihmal etmemelisiniz.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :